E diele, 27.09.2020, 01:48 AM (GMT+1)

Search by date: 9/13/2020

Lutfi Alia: Poezia e fundit

Marsi i ketij viti hyri i tronditur nga pandemia e Covid-19. Ditët e nisnin shtegëtimin të ndrojtura dhe të trembura, me ndriçimin jetësor, që qëndronte pezull mbi Sienën pothuaj të boshatisur. Lockdown-i e mbylli jetën nëpër shtepia, e paralizoi gjallerinë e zakonëshme dhe zhurmëmadhe të qytetit. Më 4 mars shkolla...

Frank Shkreli: Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare në diasporë

Ditën e shtunë me 12 shtator organizata  “Albanian American dual Language and Culture” (Dy-Gjuhësia dhe Kultura Shqiptaro-Amerikane)  dhe Shkolla “Cildren of the eagle” (Fëmijtë e Shqiponjës), organizuan seminarin e tretë shkencor mbi “Metoda arritje dhe perspektiva të mësimit të gjuhës shqipe në diasporë” -- këtë herë në...

Edison Ypi: Roskoveci

I vetmi vend në Shqipëri ku zemra punon si pompë, gjaku vërshon lumë, stomaku bluan si mulli, gjymtyrët lëvizin si vinça, veshët dëgjojnë deri në Vermosh, sytë shohin në fund të botës, goja buçet si daulle, bytha pjerdh si top, është Roskoveci.Gishtat kodrinorë të Mallakastrës dhe luginëzat e Myzeqesë...

Xhemal Ahmeti: Kompromisi nga Washington-i në Bruksel

Aleatët dhe (ish)miqtë e tyre u kërkojnë shqiptarëve ta gjejnë një kompromis me ish robëruesit e tyre (që bënë etnocid). Disa prej tyre e kuptojnë kompromisin si konsens (i orientuar komplet në nevojat e palëve konkrete), tjerët si win-win (palët nuk fitojnë atë që duan por diçka përtej saj) e të tretët...

Ilir Çumani: Shpirtëligësia e kryeministrit Rama

Këto pamje në këtë video demaskojnë hapur dhe nxjerrin zbuluar pafytyrësinë, shpirtëligësinë dhe shëmtinë e anës antinjerëzore të atij që fatkeqësisht ka në dorë fatet e shqiptarëve, Kryeministrit Rama. Nuk mjafton që me politikat e tij represive në dëm të popullit dhe në favor të oligarkëve me të cilët Kryeministri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora