E diele, 27.09.2020, 02:42 AM (GMT+1)

Search by date: 9/12/2020

Fotaq Andrea: Këta shqiptarë me vlerë proverbiale...

Në vazhdë të rubrikës “Gjurmime shqiptare”, e shohim me vend t’i paraqesim sot lexuesit një historian ushtarak francez, gjeneral i Ushtrisë së Madhe napoleoniane, Baronin Fréderic-François Guillaume de Vaudoncourt (1772-1845), i syrgjynosur politik fillimisht (proskrit) dhe i dënuar me vdekje në mungesë gjatë ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë koleg dhe gazetar i shquar Sulejman Gashi

U nda nga jeta gazetari i mirënjohur Sulejman Gashi, lajmërim që e pashë të botuar tek gazeta “Illyria” ku i biri i tij Driloni lajmëronte për vdekjen e parakohshme të të Atit.Ikja e parakohshme e gazetarit të mirënjohur Sulejman Gashit është një dhimbje e madhe, jo vetëm për familjen e tij të shtrenjte për ...

Ibrahim Kabili: Marrëveshja Kosovë-Serbi qe një arritje, por jo historike

Kam ndjekur me shumë interes dhe vemendje  bisedimet Kosovë-Serbi më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë. Pritjet nga ky takim historik qenë të mëdha. Kanë qenë të tilla pasi këto bisedime mbaheshin në Vashington dhe se drejtoheshin nga stafi më i ngushtë i Presidentit të SHBA-së. Qe i interesuar dhe vetë presidenti Trump i cili mori pjesë ...

Edison Ypi: Si qëmoti

Kush kapet duke e pritur të dashurën me kufje në vesh ose duke shkruar mesazhe në celular, dënohet 7 vjet burg pa të drejtë apelimi.Selfiet dënohen me rjepje lëkure, varje në litar, ose pushkatim në vend pa gjyq.Udhëtimet bëhen vetëm...

Klajd Kapinova: A ka vdekur përgjithmonë New York-u dhe California!?

Në ditët e pandemisë botërore të Covid-19, që po kalojnë edhe shtetet amerikane metropolitane, si New York dhe California, të cilat tradicionalisht janë drejtuar politikisht nga governatorë dhe kryetarë bashkie socialistë të gomerëve blu, që kanë mbështetjen e anarkistëve dhe marksistëve vandalistë të Antifës dhe BLM, tashmë....

Hilmi Saraçi: Vjosa Osmani dhe udhëkryqi i saj në LDK

Pata bërë fjalë për zëvëndësimin e Hashim Thaqit pas akuzës së ngritur kunër tij duke përmendur tri figura të shquara të cilat meritojnë që ta zëvëndësojnë Hashim Thaqin si kryetar i Republikës së Kosovës. Nga këto figura të shquara e kam përmennd edhe Vjosa Osmanin si kandidate për president...

Fritz Radovani: ''Kush asht shpifsi?''

Parimi bazë i këtyne dy institucioneve kryesore shtetnore të “Rilindjes”!Me këta parime fitoi Lenini, Stalini e Everi, e më këta do fitojmë edhe ne!•Gorbaçov tha: “…pluralizmi duhet të vendoset patjetër. Le të krijojnë kundërshtarët tanë parti të djathta, të majta apo të qendrës...

Zenel Çeliku: Plejada e re e Partisë Demokratike

Kreu I PD-Lulzim Basha, ideoi dhe implementoi një risi si asnjeherë tjetër në politikë, Ai organizoi Komisionin i Vlerësimit të Kandidatëve për deputetë dhe kryebashkiakë, duke krijuar nje vetting për demokratët të cilët janë propozuar nga baza e PD.Plejada e PD janë shumë emra me reputacion dhe emra të rinj te...

Florim Zeqa: Ikjet e pandalshme nga burgu kolektiv!

Nga cilido këndvështrim ta shikojmë realitetin e sotëm kosovarë, na del të jetë i dhimbshëm dhe i mjerë. Një vend pa funksionim të sistemit të drejtësisë, i zhytur thellë në korrupsion dhe krim të organizuar dhe pa asnjë përspektivë zhvillimore...

Skënder Kapiti: Politikanë ! Lexoni leksionet e Spartak Ngjelës...

Këtë shkrim vendosa ta shkruaj nisur nga ndjenja e respektit dhe e mirënjohjes që duhet treguar për talentin, dhuntinë, për patriotizmin, moralitetin dhe  guximin e  përkushtimin e tjerëve për të drejtën , lirinë dhe të vërtetën , pasi prej tyre përfiton e mira e përgjithshme kombëtare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora