E enjte, 06.10.2022, 05:25 PM (GMT+1)

Search by date: 9/11/2022

Frank Shkreli: Mbretëresha dhe Shenjtëresha

Javën që kaloi ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare, Mbretëresha Elizabeth II e Britanisë së Madhe, pas 70-vjet në fronin mbretëror të Anglisë – një periudhë kjo më e gjata në historinë e Mbretërisë britanike.  Ndërkohë që bota shqiptare dhe bota mbarë shënuan 25-vjetorin e kalimit në amshim të Nenë Terezës...

Aurel Dasareti: Lajm i mirë nga ai front

Forcat ukrainase kanë bërë përparim të qartë në kundërofensivën në jug dhe lindje të Ukrainës, por duket se luftimet do të zgjaten në kohë.Luftimet ndoshta do të zvarriten për muaj të tërë.Shenjat e para janë pozitive dhe ne shohim se Ukraina po...

Sevdail Hyseni: Përvjetorët

Tridhjetë vjet politikëPo aq edhe  pushtet,Erdhën edhe shkuanSi shkuma në det!         Pa lënë asnjë gjurmëNë rrafshin popullor,E ne i kremtojmëHumbjet n’përvjetor! Sa herë u gjobitëmPër Himn dhe Flamur,E disa të drejtaQë s’i gëzuam kurrë! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora