E marte, 04.08.2020, 03:25 PM (GMT+1)

Search by date: 9/11/2019

Gani Mehmetaj: Rrëzimi i Kullave Binjake

Rrëzimi i Kullave Binjake më dukej si në filmat e tmerrit. Një ngjarje e papritur, e thekshme që të lë pa frymë e s’di si ta shpjegosh. Kur më dolën pamjet fillestare të goditjes së aeroplanit në rrokaqiellin e parë, m’u duk si në montazhet e kurdisura të filmave. Nuk doja ta besoja as kur aeroplani e goditi kullën e dytë binjake...

Frank Shkreli: Nazi-fashisti anti-shqiptar

Media të ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare njoftojnë se në Beograd arrijti për një vizitë dy-ditëshe, presidenti i, Republikës së Çekisë, Milosh Zeman, ku u prit nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.  Pa zbritur ende në tokën serbe, udhëheqsi çek nuk mund të priste që të shprehte dashurinë e tij për Serbinë dhe urrejtjen ...

Mëhill Marku: Mu duk se takova bacën Bajram!

Dje unë kam qenë mik. Mik tek dy familje të nderuara , që shuma nga lexuesit e dashur i njohin prej vitesh e dekadash : te i nderuari Skender Doçi dhe Jak Gjergji në Qerret ku po kalonin pushimet verore në rezidencat e tyre. Dhe jam ndjerë shumë i nderuar! Prej ...

Rexhep Halimi: Krimet serbe të gurëzuara në një roman tejet të suksesshëm

Romani i sapo botuar i Fatmire Durakut dëshmon dhe një herë  përkushtimin dhe arritjen e  lakmueshme në disa gjini letrare të autores. Ajo shkruan poezi, tregim për fëmijë e të rritur dhe sidomos është shquar në shkrimin e prozës së gjatë. Romani “Ora me qostekë” është sa real dhe  kaq rrëqethës...

Albert Zholi: “Një kupë qiell”, libri i mallit atdhetar

“Një kupë qiell”, libri i parë me poezi i autores labe, Maria Kuci, duket si një lëndinë pranvere të “detin e ashpër” të mërgimit shqiptar. Me një përgjegjësi dhe me një frymëzim karakteristik, autorja e këtij vëllimi, pas qindra dorëshkrimesh, mori vendimin për botimin e librit të parë me poezi të titulluar aq bukur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora