E enjte, 06.10.2022, 06:28 PM (GMT+1)

Search by date: 9/10/2022

Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare

Në Apoloni kam ardhur që në rininë e hershme. Më ka magjepsur atëherë kur e vizitova për herë të parë, ose thënë shkurt ishte një “dashuri me shikim të parë”.I mahnitur humba në këtë qytet antik, të ndërtuar në vitin 558 - 620 Para Erës Sonë prej Ilirëve Taulantë, që ishte më i bukuri dhe më madhështori...

Ndue Dedaj: At Ambroz Marlaskaj, një korife i diturisë

Askund të shquarit e kohës së vet nuk harrohen më lehtë se te ne. Ke pritur më kot gjithë këto vite se mos ndonjë institucion do të kujtohej për një personalitet si At Ambroz Marlaskaj, mishërim i atdhetarisë, drejtësisë dhe diturisë. Një shqiptar me karakter të palëkundër, që për parimet e veta...

Nikoleta Kovaçi: Sulmi i armikut te dukshem

Dje ra sistemi TIMS! Fatkeqesia na u shit fillimisht si difekt i sistemit me Greqine! Ne pritje te kalimit te shqiptareve qe udhetojne me autobus drejt vendbanimit te tyne, Greqise, fatkqesia u shpernda edhe ne pikat e tjera kufitare! Ne Rinas ka dite! Askush s’ka fol! Shqiptaret qe marrin udhet e botes nga pikat kufitare...

Fatmire Duraku: Një përjetim poetik i rrallë për Isa Boletinin

Çerkin Ibishi është i njohur për lexuesit tanë. Ai me vjet raportoi për gazetën Rilindja, për ngjarjet e ndryshme që ngjanin në rejonin e Mitrovicës. Në të njëjtën kohë herë pas here shkroi dhe poezi, për fëmijë dhe për të rritur. Tashmë ai doli para lexuesve me librin Monolog me Isa Boletinin...

Dorian Koçi: Imazhi i figurës historike të Gjergj Kastriotit në Pashallëkun e Shkodrës

Lidhjet e para mes një mundësie të trashëgimisë  së Skënderbeut me Bushatllinjtë përmenden në një relacion diplomatik të Konsullit rus të Dalmacisë, Antonio Palladhokli drejtuar Këshillit të Punëve të Jashtme të Rusisë në 14 prill të vitit  1787. Konsulli Palladhokli shkruan në relacionin e tij  se në këtë kohë dëgjohet se Pashai i Shkodrës pret para me emrin e tij, vetëquhet si pasardhës i të famshmit Gjergj Kastriot , Skënderbeu...

Sinan Gashi: Njerëz të suksesshëm në Amerikë

Por, një libër i natyrës së rrallë, por krejt i veçantë është “Albanian American success stories” (“Shqipatro-amerikanët, histori suksesi”) Albanian Media Group,, SHBA 2014, shkruar nga Blerta Alika & Emily Hubbell.Nga librat e tjerë, ky ka disa specifika edhe formale dhe ...

Jusuf Buxhovi: Kur informimi ishte çështje e kauzës kombëtare

Në fillim të marsit të vitit 1990, kur LDK-ja - parti e parë shqiptare me rreth 700 mijë anëtarë brenda një kohe të shkurtër kishte rrënuar gjithë strukturën organizative të LKJ - së dhe si parti ishte më e fuqishmja dhe më e organizuarja në hapësirat e ish Jugosllavisë,  për t'ia ndalë turrin disi rritës dhe ndikimit të saj në....

Enver Bytyçi: Shqiperia eshte viktime e krimit kibernetik te iranianeve... dhe Edi Rames

Kur sulmin kibernetik e bejne iranianet kryeministri therret ne e per panik! Por kur kete sulm e bejne patronazhistet, ai u thote shqiptareve se "Une jam kryepatronazhisti"! Pra, jo vetem qe i justifikoi te dhenat qe shperdoroi Partia Socialiste me te dhenat e 900 mije shqiptareve, por njekohesisht e mori autoresine e ketij akti kriminal vete Edi Rama!...

Feti Tunuzliu: Mësuesi

Sapo hyra brenda të blej ndonjë roman i përshëndeta të pranishmit me: “Mirëdita”, n’dyqan, mirëseardhje më uroi menjëherë shitësi dhe i moshuari që aty rastisi.Strukur në karrigë me kapel në kokë, mbështetur për bastuni me dy duar fortë, pos nga fytyra - tashmë e rudhur dhe trupi i lodhët, e njoha menjëherë mësuesin Istref dhe nga zëri i ngrohtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora