E shtune, 25.09.2021, 05:10 PM (GMT+1)

Search by date: 9/10/2021

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe pavarësia e Maqedonisë

Sllovenia e shpalli pavarësinë nga Jugosllavia më 25 qershor 1991. Po atë ditë, pavarësinë nga Jugosllavia e shpalli edhe Kroacia. Prej datës 29 shkurt 1991 deri më 1 mars 1991 në Bosnjë dhe Hercegovinë u organizua referendum për shkëputjen e saj nga federata jugosllave...

Kalosh Çeliku: “Parku i Grave” - W-ce publike

Moti kohë nuk kisha qenë te “Parku i Grave”, që nga pritja e Vitit Ri festiv 2021. Edhe, pse: në atë “Park të Grave”, i kisha kaluar Ditët dhe Netët rinore i strukur nën dëllinja asaj kohe si nxënës i shkollës mesme, në Shkup. Që, Sot: ato dëllinja janë rritur pisha.Masat Qeveritare, për të më “mbrojtur” nga Koronavirusi...

Nikoleta Kovaçi: Thelbi i keqkuptuem i PD-së!

PD, fillimisht, erdh te njerezit si forca me rrëzue sistemin gjakatar të Enver Hoxhës! I pashoq në tanë rruzullin tokësor! Themeluesit e saj, që ma vonë do t’perbanin edhe bazën e ksaj partie ishin njerëz plot ideale, të ndershëm e ku e ku me nivel ma të naltë dijesh se sa pjesa tjetër që ishte miklua nga sistemi monstruoz...

Enver Bytyçi: Sali Berisha ka përkrahjen e shumicës dërrmuese të shqiptarëve

Dje ndodhi ajo që pritej. Kryetari i PD-së shpalli "non grata" në këtë parti themeluesin e liderin historik të saj. Nuk është bërë hataja! Por nëse sorosistët do ta donin Lulin, do ta kishin ndaluar Edi Ramën ta merrte pushtetin me dhunën e patronazhistëve dhe të parave e do ta sillnin atë në pushtet. Ardhja e Ramës në pushtet e ka zënë Lul Bashën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora