E marte, 11.08.2020, 02:36 AM (GMT+1)

Search by date: 9/10/2019

Fritz Radovani: 11 shtator 1981 – Tek kampi i Ballshit

1947 Don MARK HASI (1920 – 1981) 27 Vjeç, i merthyem me thikë në gjuhë per tavolinë nga hetuesi barbar komunist Nesti Kopali, në hetuesinë e vitit 1947...7 PRILL 1967 Don Marku asht i pari Klerik Katolik Shqiptar, që arrestohet mbas një mbledhjes në Institutin Pedagogjik Shkoder...

Astrit Lulushi: Shqip

Gjuha sendërton, pra është gjë, por dihet se është më shumë se aq. Çdo gjë që të lindë, duhet medoemos të prodhohet nga një çift, ose të ketë si parakusht dy prindër. Por kjo bije ndesh me idenë se një gjuhë mund të vijë vetëm nga një linjë ose mund të jetë e veçantë nga çdo gjuhë tjetër, pra, si të thuash, është e lindur duke pasur vetëm një...

Kristaq Turtulli: Shënime dhe mbresa nga udhëtimi në Austri dhe Gjermani (II)

Bota në të cilën jetojmë meriton të njihet edhe më shumë, sepse është e jona, sikundër dhe jeta jonë. Sigurisht bota u përket njerëzve dhe, si qenie e një shkalle më të lartë zhvillimi duhet ta zhbirojnë dhe ta mbrojnë atë. Ndaj gjithsecili kërkon ta njohë, ta prekë, ta ndjejë dhe, të përjetojë thellë...

Sevdail Hyseni: Fushata zgjedhore

Një politikan arushanÇ’e gjeti belanëFushata zgjedhoreNuk i shkon për doreTë fitojë votaProvon medetMeqë fort e doJetën në pushtet...

Dedë Preqi: PDK, e zhveshur dhe nuk ka turp!

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë, do nxjerrin frymën e vullnetit të sovranit të qytetarëve të vendit, ndoshta edhe në të kundërtën, që mund ta pësojë edhe më keq këtë herë Kosova dhe populli i saj, duke votuar njerëzit e njëjtë, të cilët kanë afera e akuza kriminale dhe janë akter të dalluar të korrupsionit dhe nepotizmit...

Shefqet Dibrani: Lirika eksplicite e Naim Fetajt

Në lirikën e sotme shqipe, Naim Fetaj hyn si një poet i spikatur, me vargun eksplicit (të qartë), dhe me porosi përmbajtjesore.“Kompasi më la... e vetë e theva qafën/ Sot e atë ditë... s’e gjeta Itakën”, janë këto dy vargje të shkëputura nga poezia ...

Demir Krasniqi: Lefter Koxhaj – komandant Teli

Më datën 8 Gusht të vitit 2001 –Lefter Koxhaj – Komandant Teli , u vra në tradhti !Lefter Koxhaj kishte ardhur nga  nëna Shqipëri –Për t’ luftuar për shqiptarët në Maqedoni ! Atë natë që është vrarë Lefteri – tregon bashkëshortja Rabia :“ Duke qëndruar në mes tyre , me dy fëmijët flija !Djali ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora