E enjte, 06.10.2022, 06:21 PM (GMT+1)

Search by date: 9/1/2022

Dorian Koçi: Testamenti i Ali Podrimes

Një nga botimet më të hershme të poetit Ali Podrimja në Shqipëri ishin disa poezi të tij një përmbledhje poetike të poetëve kosovarë “E di një fjalë prej guri” në vitin 1971 Përmbledhja poetike ishte një antologji e poetëve më të mirë kosovarë duke filluar nga Esat Mekuli, Azem Shkreli, Din Mehmeti...

Ndue Ukaj: Në Kosovë mbretëron errësira

Është 1 shtator.Në Kosovë mbretëron errësira. S' ka rrymë dhe s' ka mendime të ndritshme. Ka mendime të errshme.S' fillon mësimi, sepse s' kemi kulturë minimale të bëjmë dialog.E lë të pi kafe me një mik timin, por ai s' mund të del.Pasi kalojnë disa minuta, më thërret në telefon dhe më thotë...

Kimete Berisha: As djalli nuk bën më zi!

1. Pse Albin Kurtit i konvenon të armiqësohet me krejt mësimdhenësit?2. Pse i pêlqen të armiqësohet me personelin shëndetësor?3. Pse i konvenon t'i lë shqiptarêt në terr!Për serbët nuk ka reduktime (as nuk e paguajnë rrymën as nuk ua ndalin)!...

Fritz Radovani: Kujtesë për Shtatorin 2022

Fjala e Ramiz Alisë me dyer të mbyllura në K.Q. P.P.Sh më 1989.“Sistemi ynë ka kapitulluar përballë atij kapitalist, ndaj jemi të detyruar të ndryshojmë strategji. Kjo strategji do të synojë në dy drejtime:1. Në respektimin e të drejtave të njeriut2. Në krijimin e pluralizmit politik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora