E shtune, 25.09.2021, 05:42 PM (GMT+1)

Search by date: 9/1/2021

Enver Bytyçi: Zhdukja e kufomave është krim i dyfishtë i Serbisë në Kosovë!

Pas një jave do të takohen në Bruksel ekipet negociatore të Kosovës dhe të Serbisë. Si gjithnjë, Miroslav Lajçak do të jetë moderatori i këtij takimi të rëndësishëm. Dialogu do të hyjë në një fazë të re. Nuk do të ketë më sezon pushimesh për ndërprerjen e tij. Megjithatë palët do të takohen, do të flasin, do të konfrontohen...

Adil Fetahu: Diskutimi i Aleksandar Rankoviqit për ngjarjet në Tivar, 1945

“Ne do të gabonim poqese në këtë mbledhje të Partisë nuk do të përmendim disa gabime strategjike që janë bërë  kundër Shqiptarëve, për të cilët këtu folëm aqë shumë. Ju e dini se në Kosovë-Metohi është caktuar detyra e mobilizimit. Ai mobilizim është zbatuar, por organizata e Partisë...

Blerim Latifi: Kritikat e Ramës për Bullgarinë, absurde!

Shqiptarët nuk kanë asnjë problem me bullgarët. Përkundrazi, pas kroatëve, ata janë populli më miqësor i shqiptarëve në Ballkan. Atë që Rama sot e bëri për Maqedoninë në Slloveni, kryeministri maqedon kurrë nuk do ta bënte për Shqipërinë. Në fakt historikisht ka ndodhur e kundërta: maqedonasit nuk kanë lënë mjet pa...

Hazir Mehmeti: Çmallje

Çmallje me vepra në  sallën e Bibliotekë Kombëtare “Pjetër Bogdani“ në Prishtinë, e pritur dy vjet. Ata që ishin edhe herëve tjera ndjenë peshën e kohës me gjithë valët e saj, kokëfortësinë e saj në ecje.Vapë! Hyrje dalje në kërkim të freskisë së ngulfatur në gushtin e rrezeve nuk ndalej. As klimrregullatori!...

Kalosh Ҫeliku: 'Burrat në të s’ëmës shkofshin'

Përçudi, Dylberi me brekë të kuqe i shet mend popullit shqiptar, kur zjarr i digjet mbi krye: “Abazit”, dhe Taçi Vojvodës. Edhe, atë: kur i sheh më në fund të buzëqeshur kokë më kokë në një tavolinë. Dylberi, të cilin e mori nga “Shtëpia Publike” Patriot Melezi i vonuar (zv/ drejtor) dhe e punësoi si gazetar...

Xhelal Zejneli: Kiçi dhe Shundi

Kiçi është krijimtaria e nivelit të ulët. Ka për qëllim të jetë i pëlqyer nga një numër sa më madh i njerëzve dhe të shitet sa më shumë. Është një formë e degradimit të artit. Sot është shumë i përhapur, kështu që nuk është lehtë ta dallojmë. Çdokush ka qenë në kontakt me të. S’ka dyshim se edhe...

Meti Rexhepi: Për cilësi arsimore

Të dashur nxënës, të çmuar edukatorë!Një shtatori i sotëm duhej t`i printe kumbimit të klasave me zëra rinorë e fëmijërorë dy shtatorit të nesërm magjik:hapja e portave dhe dyerve në klasa të shkollave nëntë vjeçare, të mesmeve të larta, profesionale dhe të gjimnazeve... Mirëpo, kjo pandemi...

Eshref Ymeri: Ali Ahmeti, ky mercenar në shërbim të sllavizmit

Në kalanë e fshatit Sellcë të Maqedonisë, më 16 mars 2012, për të njëmbëdhjetën herë, u zhvillua aktiviteti me temë “Pranvera e Dinjitetit”, një manifestim ky që mbahet për të përkujtuar dëshmorët e rënë të luftës së vitit 2001. Me këtë rast, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, deklaroi...

Agim Bacelli: Trashëgimia letrare - pasuri kombëtare

“Te dashur dhe nderuar kolegë; korçarë dhe miq të korçarëve!Kam besuar dhe vazhdoj të besoj se ne s'jemi si shumica e shqiptarëve, e them këtë në kuptimin jo të mburrjes por të "kutit" me të cilin u "premë" kur hymë në rrugën e artit të letërsisë.Besoj se ne jemi nga pak Promethe që duamë t'ju falim të tjerëve nga pak zjarr...

Anton Nikë Berisha: Atdheu dhe rrënjët në vëzhgimin poetik

Përmbledhja me poezi “Atdheu im është në qiell” e Tonin Nikollit, që vjen pas librit “Gjashtëdhjetë kambana të reja[1]”, është një vijimësi e shqiptimit të dukurive të ndryshme të njeriut e të botës së poetit. Ajo dëshmon se autori vazhdon ta pasurojë në mënyra të ndryshme sistemin e të shprehurit poetik...

Ergys Mertiri: Cektinë kulturore!

Ajo cfare e ben nje qyteterim te jete i zhvilluar eshte ne thelb pervoja, aftesia e tij per te reflektuar dhe reaguar ndaj ngjarjeve te se shkuares si dhe akumulimi i arritjeve me te mira te zhvilluara pergjate historise. Nje shoqeri amnezike si ajo shqiptare nuk prodhon dot pervoje. Duke rendur pas se rese, pas kohes, duke predikuar te...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora