E diele, 27.09.2020, 01:54 AM (GMT+1)

Search by date: 9/1/2020

Blerim Latifi: Urrejtja e të asimiluarit për identitetin e tij të braktisur

Gjatë historisë ne nuk kemi vuajtur vetëm nga pushtuesit e ndryshëm. Kemi vuajtur shumë edhe nga ata që jo vetëm kalonin në anën e pushtuesit, por edhe merrnin identitetin e tij. Ka kush e di sa raste që shqiptarë të asimiluar janë kthyer për t’i masakruar bashkëatdhetarët e tyre të dikurshëm. Në kohën e Skënderbeut ishte Ballaban Pasha...

Kalosh Çeliku: Vjehrra fjeti me mullisin

Vite e shekuj, “studiuesit shkencor”, armiq shekullor të popullit shqiptar janë marrë me studimin e mentaltetit të popullit shqiptar: Besën, trimërinë dhe mikpritjen shqiptare. Shpërngulejn e tyre mga Trojet Etnike Shqiptare. Kryengritjet e tyre shqiptare. Që, për çdo vjet, e kanë nisur nga një luftë. Edhe...

Cikël poetik nga Fatmire Duraku

Lulja e çelur s`është më ëndrraS` është fshehtësia e madhe enigmaBukuria që e presim të flasëPër  ne, vdekatarët, Ndoshta dhe flet kaq lehtëSa të mos e kuptojmë mëSa të humbim ndjenjën për të bukurënPër arritjen e plotë të lirisë...

Cikël poetik nga Nexhat Halimi

Ti je larg në natë e unë bri ulliri te detiI vetmuar i mbytur ëndrrës vetë i dyzetiJa pushoi së lehuri dhe njaj qeni minaknë mol vetëm `i dritëz e hënës pik gjakE tej dritares fluturon pavdekësia e fjalësapo  gjithnjë më përhitet hije e ngjalësPërmbytet shfaqet e rrëshqet për të dyTë majtës së shpirtit çelet qielli në plagë...

Nebi Dragoti: E dua njeriun

Sa e kolme, sa e mire është Maria,si bleta në lule i platitet dashuria.Popo, kurorë virtytesh ka ajo,lule manushaqesh trupi i erëzon,e kolme, punëtore, besnike  Maria. Fjalë ëmbla, e urta gjithë lezetsikur shëndet jep me fjalën e vet,veç mirësi femre aty janë mbledhë...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora