E marte, 11.08.2020, 02:43 AM (GMT+1)

Search by date: 9/1/2019

Gani Mehmetaj: Qyteti i mbrojtur nga UNESKO, përdhoset me një xhami të re turke!

Ushtria e Anadollit edhe këtu e errësoi diellin, ua zymtoi pamjen qytetarëve, e përgjumi një kohë të gjatë krahinën, kështu që qyteti nuk arrinte ta merrte veten, as të bëhej amfiteatër i zhvillimeve dramatike. Historia e anashkalonte. Ushtritë tjera të huaja e gjakosin po ashtu qytetin, por ikën ashtu si erdhën...

Prend Buzhala: Rrena si virtyt serb

Dobrica Qosiq është i njohur për idenë e tij të ndarjes së Kosovës mes Shqipërisë e Serbisë, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore... dhe këtë pikëpamje e ka përsëritur edhe më vonë... Qosiq ka mirënjohjet më të larta shtetërore e nacionale serbe, pikërisht pse ka deklaruar: "Rrena është interes i shtetit serb."...

Blerim Latifi: Katastrofa më e madhe njerëzore në histori

Sot njerëzimi kujton 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore, katastrofa më e madhe njerëzore në histori. Llogaritet se në këtë konflikt humbën jetën mbi 75 milionë njerëz, anë e mbanë botës. Për shqiptarët e Kosovës kjo luftë ishte shembull i fatit në fatkeqësi, sepse po të mos ndodhte kjo luftë, sipas marrëveshjes serbo- turke...

Fran Gjoka: Të gjithë flasim për tolerancën

Tolerancë, më shumë tolerantë, pak dhe aspak tolerant etj. dëgjojmë gjithnjë e më shpesh. Një term, që sa vjen e bëhet pjesë e bisedave tona në marrëdhëniet e përditshme, në jetën publike e administrative. Sot shoqëria shqiptare, familja a individi, krahas përparimeve, shpesh po zgjidhen në rrugë tradicionale...

Fahri Xharra: Andrea Aleksi - i harruar nga ne!

Andrea Nikollë Aleksi,  i njohur edhe si Andrea Alessi ose Andrija Aleši ka qenë një arkitekt , piktor dhe skulptor me zulmë , njohur si një nga artistët më prestigjioz në kohën e Renesancës Dalmatine. I lindur në Durrës me 1425 , dhe i cili vdiq në Durrës me 1505 .Gjatë kohës së Republikës së Venedikut , ai i vendos në Split të Dalmacisë  ...

Hajrush Redenica: Zoti di edhe shqip

Zoti e din shqipenPrej asaj dite që na ka falurI ka ndarë fetëI ka ndarë kombetMua më ka falur shqiptar Shpeshherë pyes veten-A thua,  ku jam duke jetuar?A po jetoj në vendin timApo në botën e mallkuar...

Emrije Krosi: Rezonanca sociologjike e shoqërisë në poezinë e Anton Markut

Të kapërcesh vetveten, nëpërmjet poezisë, nuk është risi, por tharmi lirik i poetit Anton Marku, në librin më të fundëm “Në secilën hije pak dritë”, ka ngjizur një bukë të ardhur mirë, duke e kundruar atë, që në titull: pak dritë! Duket si një refren migjenian në vargjet: pak dritë, pak dritë o shok , o vlla...!, por dokudo, shtresë mbi shtresë...

Florim Zeqa: Rasti i humbur për ndryshim!

Rasti i humbur historik për arritjen e marrëveshjes për një koalicion parazgjedhor LDK-LVV, i ka zvogëluar në minimum mundësitë e ndryshimit politik në këto zgjedhje.Kalimi i afatit ligjor për koalicione parazgjedhore shënoi fundin e shpresës së qytetarëve për ndryshime pozitive në këto zgjedhje...

Zymer Mehani: Rexhep Hoxha - Lugjet e Verdha

“Lugjet e Verdha” është romani për fëmijë, që na rikujton diçka përrallore dhe poetike.Pasi veprimin shkrimtari Rexhep Hoxha e shtjellon kryesisht në formë të strukturës lineare, narraciioni i tij theksohet më shumë, që në pikëpamje të stilit nuk sjell ndonjë risi, por kryesisht mbetet në...

Jusuf Zenunaj: Në 'ikje'

Rrugët e qytetits'janë më si dikur,të rinj e pleqtashmë kanë marrë udhë.Në katër anët e globitsikur zogjtë të shpërndarë,kjo farë e lashtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora