E diele, 27.09.2020, 01:56 AM (GMT+1)

Search by date: 8/9/2020

Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej

Eqrem Çabej (Gjirokastër, 1908 – Romë, 1980) është një ndër përfaqësuesit më të shquar të gjuhësisë së re shqiptare. Lindi në Gjirokastër, më 7 gusht 1908, ndërsa vdiq në Romë, më 13 gusht 1980. Në Romë kishte vajtur për t’u mjekuar nga një sëmundje e rëndë. Në periudhën kur jetoi Çabej, populli shqiptar ...

Gani Mehmetaj: Jemi 95 për qind myslimanë, s'ka ç'na bën Amerika!

Pritet reagimi i ashpër i zyrtarëve tanë më të lartë dhe i Bashkësisë Islame të Kosovës ndaj ambasadorit amerikan."Jemi 95 për qind myslimanë, prandaj s'ka ç'na bënë ambasadori amerikan, as Amerika. Bar e këlli do të hamë e rrugës së islamizmit nuk do t'i shmangemi. Xhami do të ndërtojmë sa bunker ndërtoi ...

Vangjush Saro: Partnerë apo padronë?

Zyrtarët e lartë shqiptarë, edhe ata që drejtojnë aktualisht, vetë Kryeministri Edi Rama, gjenden në një situatë komike sa i përket marrëdhënieve me Perëndimin, domethënë me Amerikën dhe BE-në. Nuk e besoj se ka ndonjë vend a shtet tjetër në Ballkan, në Evropëjo se jo, që të jetë kaq i varur nga...

Blerim Rrecaj: Mbresa të bardha nga Shëngjini

Nisemi me autobusin e agjencisë turistike që mban emrin e një ngjyre që i përket detit e qiellit dhe jo vetëm. Drejt Shëngjinit për të parën herë. Çdo gjë ecën mirë. Në pikat e kota e të pakuptimta kufitare mes shqiptarëve, me plot vetura e autobusë as që na kontrollon kush. Dalngadalë e mbërrijmë. Gjejmë...

Fritz Radovani: Ku ishte thertoria!

Mbrenda kësaj ndertesë asht krye gjakderdhja ma e madhe e Shqiptarve!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue edhe shfarosja e Popullit Shqiptar!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue zhdukja e Shqipnisë nga Europa!Mbrenda kësaj ndertesë asht urdhnue zhdukja e Atdhetarve ...

Kastriot Dervishi: Ata që përgatitën litarin për ekzekutimin e Havzi Nelës

Pas daljes nga burgu i parë në vitin 1986, Havzi Nela nuk qëndroi shumë kohë i lirë. Komisioni Qendror i Internimit e Dëbimit, me vendimin nr.16, datë 26.9.1987 e internoi në fshatin Arren të Kukësit. Më 15.1.1987, me propozim të punëtorit operativ Islam Guri, zëvendëskryetarit të degës Ali Turabiu dhe miratim të kryetarit...

Qazim Shehu: Totali

Drejtori thirri financieren e re në zyrë dhe,pasi e shikoi një herë mirë e mirë nga këmbët te koka ose anasjelltas, ai vuri re se ajo nuk ishte më e largët se e djeshmja kur e përpiu me sy ,sapo vajza  u shfaq në derë dhe ajo i dha ca shenja buzëqeshje që ai nuk i kuptoi tjetër veçse si afrim.Financierja ishte  mjaft e bukur...

Bardhyl Maliqi: Pas ikjes së një miku

Namiku iku,Në kujtesën time ka mbetur vetëm hijaE arkitekturës së tij lëvizëse.Më besoni, është një hije e bukur,që shkurtohet nga ravgimet qiellore të diellit zliqar.Por vjen sërish muzgu dhe agzholi,koha tipike e ravgimit tokësor të hijeve.Dhe ne kujtojmë nga mbamendja e të parëve orgjinën tonë...

Zenel Çeliku: Intervistë me Prof. Kristaq Kume, lidhur me ndryshimet kushtetuese

Më 30 Korrik, në seancën e fundit të sesionit parlamentar, me 106 votapro dhe 10 kundër, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ndryshimet kushtetuese që lidhen me proçesin e reformës zgjedhore, duke vendosur përfshirjen e listave të hapura për zgjedhjet parlamentare. Ky votim u bë pa dakordësinë e opozitës së bashkuar jashtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora