E diele, 27.09.2020, 02:54 AM (GMT+1)

Search by date: 8/6/2020

Nikë Gashaj: Kosova në kohë të Rankoviqit

Politika nacionaliste dhe shoviniste e Rankoviqit në udhëheqjen e sigurimit shtetëror jugosllave ndaj shqiptarëve në Kosovë u shprehë dhe zbatua, në veçanti në periudhën e viteve 1951-1957.Në fillim të vitit 1951 në vijën e nacionalizmit dhe shovinizmit të Aleksadar Rankoviqit u ndërmuar aksioni për deklarimin e...

Timo Mërkuri: Një hyrje e shkurtër në iso-polifoni

Kur më 25 Nëntor 2005 u shpall vendimi i UNESCO për njohjen e iso-polifonisë shqiptare si kryevepër shpirtërore të njerëzimit dhe marrjen e saj në mbrojtje, ky lajm në  popullin tonë, u përjetua si çasti i daljes së nuses në valle. Nuk ishte nevoja që të shkreheshin pushkët në ajër...

Liri Pone Bele: Përballë njëra-tjetrës, logjika me ndjenjën prindërorë

Në një nga netët e shërbimit si mjeke roje dhe gjithë të shtruarit ne pavionin e patologjisë ishin disa duke fjetur ,të tjerë zgjuar por pa shqetësime atëhere ,e gjykova të arësyeshme të lexoja një artikull mjeksor i porsa botuar në revistën përkatëse .Rreth orës 22.00, teksa  isha duke lexuar qetësisht dëgjova të...

Xhemal Ahmeti: Padija diskrediton edhe Gjergj Kastriotin

Prej shekullit 18 e këtej është bërë normë: pa nacionalizëm s’ka komb kulturor. Pasojat e këtij zhvillimi janë zhdukja e plotë etnive që s’patën fatin të kenë shtete e as fuqinë e nevojshme për tu vetëprodhuar në kushte të valëve të ndryshme të kolonializmave dhe globalizmave të ndryshëm. Ende nuk është...

Edison Ypi: Gomarllëqe shqiptareske

Shqipëria është vendi me pozicionin më strategjik në botë, vendi që përcakton fatet e planetit.Ky pohim është gomarllëk. Megjithatë shumica e shqiptarëve e thonë dhe e përsërisin pa u lëvizur qerpiku si diçka me të cilën krenohen, si diçka që po e the nuk mban asnjë përgjegjësi, po e bërtite nuk të gjen asgjë e keqe...

Vahit Nasufi: Koronavirusi

Nëpër ekrane apo smartfona,Dëgjojmë shpesh fjalën Korona,Emri i një virusi të mallkuar,Që mbarë globin ka sulmuar. Që nga dhjetori i vitit kaluar,Mbarë botën e ka trishtuar,Në Vuhan t`Kinës u paraqitë,Na zuri befas, pa pregaditë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora