E enjte, 04.06.2020, 12:32 PM (GMT+1)

Search by date: 8/6/2019

Gani Mehmetaj: Ulqini i piratëve të mbretëreshës Teutë dhe i princërve Balshaj

Ulqini ishte dikur gati i vetmi qytet bregdetar, ku shqiptarët jashtë Shqipërisë e bënin plazhin dhe i kalonin pushimet e verës. Ulqini ishte deti i shqiptarëve. Dashurinë e parë aty e përjetuam, buzë detit, në freskun e mbrëmjes e në dritën e hënës. Muzika na i mprehte shqisat, shushurima e valëve të detit na përkundte prajshëm...

Xhelal Zejneli: Arsimi i mesëm - reforma e mundshme

Ndarja e arsimit të mesëm sot, në gjimnaze dhe në shkolla profesionale, figuron vetëm formalisht. Për nga cilësia dhe aftësia që kanë, rreth 50% e nxënësve të gjimnazeve nuk e kanë vendin aty. Po të bëhej regjistrimi me kritere të mirëfillta, kjo përqindje e nxënësve nuk do të mund të regjistrohej në gjimnaze...

Brunilda Zllami: Të jesh i lirë për të ndryshuar

Çfarë është e drejta, e vërteta? Cila është e vërteta jonë dhe a është kjo një perceptim i momentit, një lojë e fatit, apo një zgjedhje?Dje po mendoja për “ Matrixin”. Red pill or blue pill? Filozofia që përcjell është sa emocionuese aq dhe reale në çdo kohë.Nuk është e lehtë të zgjedhësh të vërtetën...

Frank Shkreli: Në kujtim të Mons. Zef Oroshit

Ishte viti 1970, kur për herë të parë e takova Mons Dr. Zef Oroshin, në lagjen Bronks të Nju Jorkut.   Gjatë qëndrimit tim si refugjat në Itali, (1969-1970), për Dom Zefin dhe për aktivitetin e tij fetar dhe atdhetar në komunitetin shqiptaro-amerikan në Nju Jork, më kishte folur miku im në Romë, Dom Prenkë Ndrevashaj...

Enver Bytyçi: Prognoza para e pas-zgjedhore e Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur sot që me datën 22 gusht të votohet për shpërndarjen e parlamentit të vendit. Kjo do të thotë se diku në fillim të tetorit qytetarët e shtetit më të ri në Europë të votojnë një parlament dhe qeveri të re. Sipas kushtetutës, 45 ditë pas shpërndarjes duhet të zhvillohen zgjedhjet ...

Idris Mazreku: Libra të rinj nga Prof. Dr. Resmi osmani

Romancieri tashmë i njohur nga lexuesi, Prof.dr.Resmi osmani, këto dit vjen para lexuesit me tri libra të reja: dy romane dhe një vëllim me novela, të publikuara nga shtëpia botueso”Enja”Të dy romanet janë vijim i kolanës “Libri i mbretërve”, ku bëjnë pjesë edhe pesë romane të tjerë, botuar vite më parë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora