E enjte, 18.08.2022, 03:42 PM (GMT+1)

Search by date: 8/5/2022

Gjergj Kabashi: Shpopullimi!

Sipas disa statistikave Kosova pas luftës kishte rreth 2.2 milionë banorë, ndërsa pas 20 vitesh mendohet se ka rreth 1.6 milionë banorë , e ndoshta edhe më pak.As shpërngulja e dhunshme brenda vendit nga serbët e pothuaj 30 mijë shqiptarëve në pjesën veriore, nuk janë trajtuar asnjë herë në mënyrë zyrtare , e në anën tjetër ende...

Fahri Xharra: Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Serbia, shtet i krijuar ne vitin 1840, me ndihmen e Rusisë dhe Austro Hungarise, ne fillim e nje vilajet, mandej me Kongresin e Berlinit u rrit edhe me shume dhe  Konferenca e Londres ia dhe edhe Kosovën. Apetitet e saja nuk ndaleshin se e donte edhe Durresin ...

Flora Sela - Kastrati: Pasioni për t’u bërë politikan

Kurrë, si në kohën e sotme, në historinë e civilizimit krijimtaria artistike nuk ka qenë në funksion të politikës ditore, sidomos këtu mes këtij bërlloku shqiptar, kur poetucët janë portparolë të gjeneralëve në pushtet, pseudoregjisorët zëdhënës të Qeverisë së “vëllazërim-bashkimit”. Bërlloku shqiptar ka gëlltitur shumë...

Kalosh Çeliku: Ndihma e shpejtë

Qyteti vjetër historik, rretherrotull Kalasë Dardane. Lumi Vardar e ndan në dy pjesë, anët e të cilit i lidh vetëm një Urë guri dhe pesë të tjera nga betoni me hyrje - dalje me luanët roje. Mbi çati aty  këtu lëshojnë shtat minaret e xhamive… Këmbanat e kishave… E në përiferi tymtarët e lartë të fabrikave komuniste...

Alma Lama: Serbia nuk do te pranoje asnje asosacion pa kompetenca ekzekutive

SHBA-te kane qene perhere te qarte se Asosacioni nuk do te kete kompetenca ekzekutive, pra deklarata e Eskobarit nuk perben lajm. E re eshte qe udheheqesit e Kosoves e kane fshehur kerkesen e qarte te Sekretarit Blinken per te respektuar marreveshjen per asosacionin. Po keshtu e re eshte se ata kerkojne...

Fritz Radovani: Don Prek Nikçi

Asht le në Gurz të Durrësit me 2 Nandor 1921, prej familjes së Gjonit dhe të Lena Nikçit. Në pragun e mbylljes së kuvendeve të Shkodres, i kerkon Imz. Vinçenc Prennushit, me vazhdue rrugen e meshtarisë, dhe në vitin 1946 shugurohet meshtar në Tiranë. Caktohet me sherbim në Rrëshen. Aso kohe ka...

Kristaq Turtulli: Natë me shi në Selanik

Të them të drejtën, s’kisha aspak dëshire të shkoja të vizitoja së dyti Greqinë, aq më tepër qytetin bregdetar të Selanikut. Kjo mos dëshirë tunduese dhe turbullirë pështjelluese, mu krijua qysh në vizitën e parë, para pesë vitesh, kur shkova takova vëllain Alfredin, i cili jetonte prej vitesh në një lagje periferike...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora