E diele, 27.09.2020, 02:42 AM (GMT+1)

Search by date: 8/5/2020

Fritz Radovani: Ku t'qet rilindja?!

“Rilindja” ka vetem dy rrugë: Në socializem e.., në diktaturë?Mos merrni malet... Nuk jeni per atë rrugë.., shkoni kah dera e zbritni!..Ajo asht rruga e juej… Ajo asht rruga e Rilindjes…Poshtë e sa ma poshtë !Delegati Apostoli...

Luan Kalana: Prof.Niko Stillo - Njeriu ''akademi'' i Gjuhës Shqipe

Profesor Niko Stillo është çam që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Pedagogji dhe Ekonomi. Ka "mbetur" në...

Marrëveshjen Kosovë-Serbi e ka vulosur UÇK-ja dhe 17 Shkurti

Përmbysja me votbesim e Qeverisë Kurti qe një akt i rëndë për politikën e re në Kosovë. Jo kjo për emrin, por reformat e ndërmarra prej saj. Për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë. U duk se kjo qeveri do sillte ndryshimin, por nuk zgjati shumë! E kanë të vështirë ...

Kalosh Çeliku: Dhashtë Zoti Shqiptar, nuk do vdes në shtrat

Dhashtë, Zoti Shqiptar: nuk do vdes në shtratShkaku, nuk vdiq Stërgjyshi. Gjyshi. Babai.Që, shpesh thoshte: Shokët, vdiqën maleve.Kohë, nuk patëm t’i shtimë as në varrePo, i mbuluam me dushk. Borë të madhe. Pasardhësi tyre: Kalosh Çeliku. RebelEdhe, Ai nuk kërkon të vdes në shtrat:Po, në një Tavernë...

Eshref Ymeri: O socialistë të ndershëm shqiptarë!

Përmes faqeve të internetit, u njoha me një “xhevahir të rrallë”. Aty lexova informacionin në vijim:“Lajmi se SPAK ka nisur arrestimet për manipulimet zgjedhore në kuadër të dosjes 339, u shfry shumë shpejt një ditë më parë. Kurse sot, e gjithë historia u bë qesharake, pasi u mësua se SPAK u ka dërguar...

Veprimtaria publicistiko-letrare e Albert Zholit

Publicisti, shkrimtari, kritiku letrar, Albert Zholi është njëri ndër krijuesit më aktivë dhe më i gjithanshëm në krijimtarinë e tij të pasur e tejet të begatshme. Roli i tij në pasurimin e publicistikës shqiptare në përgjithësi, është shumë domethënës, në radhë të parë për temat e shumta dhe të ndryshme që ka trajtuar dhe trajton me ...

Demir Krasniqi: Pensionistët e Kosovës

Si ke kthjellët , na u vra moti –Pensionistët  na i  vërshoi loti !Pensionistët  po qajnë me lot –Pse po i japim votat kot ?! Bash atyre që po ua japim votat –Bash ata po na i zbrazin gotat !Po na qesin pensionistë –Po na lanë në jetë t’ mjerisë ! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora