E enjte, 18.08.2022, 03:26 PM (GMT+1)

Search by date: 8/4/2022

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Sot e menduam ndryshe. Të zhvendosemi pak orë për të gjetur qetësi në gjirin e monumenteve të natyrës; në Përmet, aty ku natyra shekullore ka skalitur bukuri. Atje ku ajri të freskon me “poezinë” e gurgullimës së Vjosës; atje ku mund të mahnitesh para majave madhështore, që nusërojnë hijshëm e plot dinjitet historik...

Rexhep Shahu: Bajlozat e qeverisë na vrasin fëmijët

Populli është në dorë të qeverisë. Ai bajlozi i zi me fytyrë qeverie që masakroi vajzën 7 vjeçe në pafajësinë e saj, nuk deshi se mund ti jepte 7 plumba babait të mjerë të vajzës së vdekur e të copëtuar, por thjeshte nuk deshi. Nuk deshi se askush nuk e ndaloi, askush as e shau as e pështyu as e kapi as e vrau...

Ardian Ndreca: Dom Ndoc Nikaj

Ky vit përkon me 130-vjetorin e krijimit në Shkrel të Malsís së Madhe të “Lidhjes së Mshehtë për Fé e Atdhé” të abat Preng Doçit dhe dom Ndoc Nikës që asokohe ishte famullitar i Shkrelit. Ajo lidhje ishte hapi i parë konkret që përgatiti valën kryengritëse të fillimeve të shekullit të ri, prandaj shpresojmë...

Ndue Dedaj: Historia unike e një malësori fisnik

Janë disa njerëz, të mirënjohur në zonat e tyre, që meritojnë njohje më të gjërë publike, qoftë dhe për një ngjarje të pazakontë të jetës së tyre, që ata vetë e kanë krijuar, shpesh duke rrezikuar jetën, ravës për kah dashuria. Mark Ukshin Deda, nga Berisha e Pukës, ka vuajtur shtatë vite në burgun e Spaçit e Ballshit, por....

Enver Bytyçi: Zelensky i Kosovës dhe aleatët e Putinit në Ballkan!

A do të kishim një vendim të qeverisë së Kosovës për reciprocitet në dokumente dhe për targat e makinave me Serbinë, nëse president ose kryeministër i vendit do të ishte Hashim Thaçi?! Me siguri të plotë se jo. Thaçi e Rama ishin marrë vesh me Aleksandër Vuçiq që veriu i Kosovës të bëhej...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora