E enjte, 04.06.2020, 11:32 AM (GMT+1)

Search by date: 8/4/2019

Reshat Kripa: Sharlatanizmi i të ashtuquajturve historianë

Klithmat e korbave të zinj po dëgjohen gjithmomë e më tepër, me një mllef të paparë edhe sot, për të ringjallur atë epokë që populli shqiptar e përmbysi njëherë e përgjithmonë në fundin e viteve 90-të. Këto klithma vijnë nga “shakaxhinjtë e  përparimit” siç i quante Noli këta pelivanë. Flamurin e këtyre klithmave sot e ka marrë një zotni ...

Fatmire Duraku: Trokitja në derë të vjetër

Natyrisht, jo secila, veç poezia e njëmend,veç ajo që ka shpirt, ajo që ka muzikë të brendshme dhe përmbajtje e kuptim, ajo që e shpërfaq me secilin motiv dhe formë udhëtimin e vet deri te ai që e përjeton këtë krijim elitar. E krijimi  i tillë, në asnjë mënyrë nuk  mund të jetë abstrakt, hermetik.  Truri i askujt nuk ...

Adil Fetahu: Sa dhe si po investon Serbia në Kosovë?

Në Raportin për Kosovën (99 faqe tekst e fotografi) për periudhën  maj 2013- maj 2019, të cilin e shqyrtoi dhe miratoi Kuvendi i Serbisë në mbledhjen e posaçme të mbajtur më 27 maj të këtij viti, ishin dhënë shënime precize, madje me decimale,  për investimet që ka bërë Qeveria e Serbisë, me qëllim të mbajtjes...

Kastriot Myftaraj: Në Shqipëri ngrihet monumenti i 15 korrikut turk

Në 81 provincat në të cilat është e ndarë administrativisht Turqia, janë ngritur monumente për përkujtimin e 15 korrikut të vitit 2016, i quajtur atje si fitorja e demokracisë. Kështu ndodhi edhe në Shqipëri të cilën Erdogan e shikon si provincë turke. Me kërkesën e ambasadorit turk në Tiranë, Murat Ahmet Youruk, Bashkia e Tiranës...

Florim Zeqa: Putinizimi i LDK-së!

Për fatin e keq të vendit, dolën të jenë plotësisht të sakta parashikimet e mia, se Kuvendi i IX-të Zgjedhor i LDK-së, nuk do të jetë më shumë dhe as më pak sesa reprizë e kuvendit të VIII-të dhe përseritje e zgjedhjeve të fundit nëpër degë!Baza deleguese për Kuvendin e IX-të, e zgjedhur me direktivat e mbështetësve të liderit aktual, përkatësisht nën urdhërat e kryetarëve ..
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora