E diele, 27.09.2020, 02:10 AM (GMT+1)

Search by date: 8/3/2020

Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe

Shpesh po ndodh që të njihemi me autorë dhe vepra letrare që ishin krijuar, e mbase edhe botuar, jashtë trojeve etnike shqiptare, nga se ato lidhen me fatin e autorit  të tyre, përkatësisht edhe të popullit  që i përkasin ata. Kështu ndodh edhe me fatin e Sylejman  Haxhimustafës...

Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen

Sa shumë sorollatjePër pak oksigjenDhe për frymëmarrjeNë stinën e djegurNë ecjen vertikaleNë mëkatin e pabërëNë fushën me gaca shtruarTë minuar... nga ofkëllimat...

Haxhi Mehmetaj: Portreti i gruas dardane nga Vërbani

Gruaja e shtresës së aristokracisë është veshur më veshje tipike ilire , fustan më palë, më prerje harkore nën qafë, sipëri të cilit mbi kraharorë është hedhur shalli i gjerë, ndërsa koka është mbuluar më shami, e cila bie lirshëm mbi supe. Mund të datohet në gjysmës e dytë të shek. II apo në fillimi të shek. III pas Krishtit...

Gani Qarri: Letër e hapur SHBA-së dhe Bashkimit Evropian

I nderuari z. Ambasador Philip S. Kosnet, ju që vini nga një vend kampion i demokracisë botërore si SHBA, si po mund të bashkëjetoni me armiqtë më të mëdhenj të  demokracisë, inteligjencës e përparimit dhe lirive e të drejtave të njeriut, si vlerat më të larta të njerëzimit, kudo në botë?!...

Anton Marku: Dy fytyrat e Kosovës

Turqit janë këtu. Ata në të vërtetë as që kanë shkuar ndonjëherë. Vetëm se deri më tani nuk kanë qenë dhe aq ekspozuar. Tash i ke çdokund, ngado të sillesh, që nga çerdhet, shkollat, kolegjet, spitalet e bankat, në autostradë, KEK e në aeroport. Për më tepër, në fushën e të bërit biznes, gjuha...

Fahri Xharra: Azia e vogël pellazge fliste në shqipen e kohës

Një komb i vjetër, më i vjetri i kombeve të Evropes,Pellazget e qëmoçëm të mbajtur e të qëndruar që prej mijëra vite ishin, njëkomb kaq i vjetër e me gjithësë kësaj fort i ri, që tani po zë të lulëzojeë për të parën herë,një komb trim e i zoti me një koke e me një ballë, qe s'i ka askush tjetër, me një gjuhë të gjerë...

Xhevahir Cirongu: Më thuaj

Nuk desha të lëndoja,as lot të derdhje,nga sytë që  i ngjanin detitedhe gurët e rrugicëstë trishtuara seç mbetën.Gjithë buzëqeshjet u ngrinë,akull u bënë nga trishtimi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora