E shtune, 04.07.2020, 01:24 AM (GMT+1)

Search by date: 8/3/2019

Ilia Karanxha: Pikënisje në historiografinë kastriotiane

Bartolomeo Facio (ose Fazio) ka qënë një humanist i shquar italian i cili jetoi në gjysmën e parë të shekullit të XV. Ai lindi në La Spezia (Liguria) aty nga fillimi i vitit 1400 në një familje të rangut të lartë social ku i jati i tij Paolino mbulonte në atë qytet detyrën e sekretarit të komunës. Aty nga viti 1447...

Fritz Radovani: Porosi nga frati i maleve

17 JANAR 1945: At Geg’ LUMAJ asht Kleriku i parë që arrestohet në Shqipni nga sllavokomunistët me urdhen të trroristit Enver Hoxha, drejtues i Partisë komuniste…At Gega asht lé më 15 tetor 1904, në Plan të Dukagjinit të Shkodrës. Mbasi perfundoi studimët e nalta teologjike, ka përfundue Akademinë...

Blerim Rrecaj: Varg vendqëndrimesh

Mëngjes. Pastaj mesditë. Dita si vajzë belhollë që ecën e ik. Vapë. Vrap për të zënë hijet për t'i ikur diellit të fortë. Gumëzhijnë rrugët, lokalet, restaurantet, bar-kafetë e kafenetë prishtinase sidomos kur në to zënë vend edhe të punësuarit që dalim për pushimin e drekës, duke u bërë bashkë me të tjerët. Edhe me theksin e dallueshëm sidomos të...

Sevdail Hyseni: Kërmilli në bregdet!

U mërzit kërmilli,Në guaskë të vetë,Vendosi të shkoj,Një javë në bregdet. E doli si dalinNudistët bythëtrashë,Lakuriq i zhveshurTurravrap në plazh...

Dedë Preqi: Serbia ka një siklet

Pse po armatoset sot Serbia, kur nuk i kanoset asnjë lloj kërcënimi dhe rreziku prej askujna, por vet fakti tregon se, ky shtet dhe ky popull nuk ka qëllime që synojnë paqën, apo për të krijuar një stabilitet dhe jetë normale në mes popujve të Ballkanit perëndimor dhe rajonit...

Zymer Mehani: Ta njohim poetin Rudi Berisha

Rudi Berisha është njëri ndër shkrimtarët e rinj bashkëkohorë të letërsisë shqipe. U lind më 25 janar 1982 në Prishtinë. Merret me shkrime të ndryshme, si me poezi, tregime, publicistikë, redaktime, recensione etj,Jeton dhe punon në Prishtinë.Rudi Berisha është autor i këtyre veprave letrare...

Luan Kalana: Amerikania

Kur mbritem Amerike,prap ne shkolla e studente, bote e panjohur ,dije papushim ,shoqeri e re, u njohem nga afer me nje femer tipike amerikane , ne pak kohe nga afrimiteti i saj,na dukej shqiptare, me nje fytyre te paster bardhore,me sy eksplorues, inteligjente,fisnike e urte ne sjellje por serioze, me nje qeshje nen buze...

Përparim Hysi: Baldomoro Sori i Roskovecit

Në këtë të nxehtë afrikan që po e rrit kurbën, më mbrriti si,dorë pas dore, libri  i Flamur Çepeles" E dashur histori".Titull pak sensacional dhe intringues dhe në këtë të nxehtë kaq asfiksues. Epo  të nxehtit del me të nxehtë dhe ndodh si në atë  rrëfenjën:" Me inat më foli, me inat iu përgjigja". Po. Ndodhi krejtësisht kështu...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora