E marte, 25.02.2020, 04:21 PM (GMT)

Search by date: 8/22/2019

Lutfi Alia: Vittorio Sgarbi dhe Mikele Greçi nga Vlora

Pas vdekjes të kryetrimit Gjergj Kastrioti dhe pasi ranë Kruja e Shkodra, dy bastionet e fundit të rezistencës heroike të popullit tonë kundër hordhive turko-bogomile, në vitin 1479, Dozha i Venedikut dhe Sulltani, firmosën aktin e pushtimit nga Perandoria Osmane të gjitha trojeve albaneze...

Marjana Bulku: Lahim Kola... diapazoni i një instrumentisti

Nuk ishin heronjtë e skenës e mbase emrat e tyre as nuk citoheshin kur sallat e mbushura plot duatrokitnin protagonistët por natyrisht që skena nuk do të mund të quhej e tillë pa ata që vetëm me 7 nota dhurojnë miliona tinguj muzikorë duke krijuar emocione të bukura të cilat ua mbushnin sado pak shpirtin qytetarëve...

Shefqet Dibrani: Standardet e dyfishta

Seria e këtyre letrave publike është një bisedë e hapur me përfaqësuesit diplomatik në Kosovë. Me përfaqësuesit e vendeve mike, me ata që sponsorizuan lirinë tonë, me ata që shpenzuan shumë për Kosovën. Për të tashmen dhe të ardhmen e vendit tonë. Me përfaqësuesit e vendeve aleate pa të cilët nuk erdhi liria...

Isuf Bajrami: Intervistë me shkrimtarin, studiusin dhe publicistin, Brahim Avdyli

Shkrimtari Brahim (Ibish) AVDYLI është i lindur më 5.9.1960 në fshatin Morinë, Komuna e Gjakovës, Republika e Kosovës.Ai merret paralelisht me shkrime shkencore, gazetar e publicist, krahas krijimtarisë letrare (prozë, poezi, dramë), etj. Biografinë e tij e njohim të gjithë ne që e kemi përcjellur nëpër gazetat elektronike...

Astrit Lulushi: Taksë ndjeshmërie

Pse njeriu e ka trurin kaq të madh? Përgjigjia mund të jetë e dukëshme. A nuk është truri një gjë e mirë? Jo domosdoshmërisht, sepse kërkon shumë energji, rreth 20 përqind të energjisë që përdorin muskujt, megjithëse zë vetëm 2 përqind të masës së trupit. Kjo është arsye pse evolucioni në përgjithësi ka shkaktuar më shumë...

Kristaq Turtulli: Mbresa e shënime nga udhëtimi në Austri dhe Gjermani

Afro gjysmë shekulli më parë munda të lexoj një shkrim te një gazetari  gjerman, i cili kishte bërë vizitë në Japoni dhe ndër të tjera shkruante: Të mësojmë nga shkollat, traditën dhe metodologjinë Japoneze. Ndërsa disa javë më vonë lexova impresionet e një gazetari japonez, i cili i ktheu vizitën kolegut të vet në vendet gjermanike ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese