E marte, 25.02.2020, 04:04 PM (GMT)

Search by date: 8/20/2019

Gani Mehmetaj: Katoliku është shtatë herë më i keq se shkau (serbi)!

Katoliku  (shqiptar) për me u ba mysliman një herë duhet me u ba magjup, mandej shka (serb) dhe ma së fundi mysliman. Katoliku i ka shtatë kryqe e shkau vetëm një, dmth katoliku është shtatë herë më i keq se shkau, predikonin shumica e hoxhallarëve të ne. Kështu të thonë edhe sot budallenjtë myslimanë pa tru, që i përsërisin si ...

Kozeta Zylo: Teatri Kombëtar Shqiptar dhe Opera Kombëtare Hollandeze

Kjo statuje bronzi per violinistin ndodhet ne shtepine e operas dhe baletit kombetar te Amsterdamit ne Hollande në hollin e teatrit muzikor. Statuja e bronzit e quajtur "Fiddler (ose Violinisti)" është një shprehje e bashkësisë ku komuniteti ka qenë i përqendruar në këtë rreth para Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët duhej të bënin mjaft ...

Adil Fetahu: Roman plot fantazi letrare dhe histori reale

Kohë më parë doli nga shtypi romani i shkrimtarit të njohur hungarez, Jokai Mor, kushtuar historisë së Ali Pashë Tepelenës, të cilin autori e quan Luanin i Janinës, dhe këtë emër i ka dhënë romanit të tij. Ky roman në gjuhën hungareze është botuar në vitin 1854, dhe pas 155 vjetëve nga botimi i origjinalit, na vjen i përkthyer ...

Dedë Preqi: “Rama ik” edhe fëmijët të dekoplimentojnë

Ik, Rama ik, të njëjtat urata i kanë edhe fëmijët e Shqipërisë, për kryeministrin Edi Rama, të cilin e thumbojnë kur ai do lahet dhe shetitet në begdetin e Vlorës, me çrast edhe këta njomak shprehin indinjatën dhe mllefin e tyre, që ky njeri tani më është bërë “bajat” dhe i pa dëshirueshëm si kryeministër...

Idriz Zeqiraj: Fjala e ndaluar në Kuvendin e 9-të t LDK-së

Të dashur delegatë,Unë, Idriz Zeqiraj, jam delegat i Degës të LDK-së në Gjermani. Ju sjell përshëndetjet e dlira të kryetarit Osman Ferizi dhe të anëtarësisë tonë mërgimtare.Dega jonë mbajti Kuvendin Zgjedhor, të cilin e monitoruan kuadrot e LDK-së Qendër: Haki Rugova dhe Sali Morina. Kuvendi zbatoi tri ...

Sevdail Hyseni: Maskat pa fytyrë!

Acarohen maskat deri n’hasmëri,Ndjehen në alarm për fatin e zi ! Sillen të shfrenuara andej në Luginë,E qesin bishtin rrotë përmbi shpinë...

Poezi nga Zymer Mehani

– Atdhe, trazimin tim a do të ma kuptosh?Ne, a nuk jemi sot shpella të zbrazëta?Po edhe ky shekull mos është njerka jote?Vallë mos dhe kësaj here po i bëjmë “komplot” kësaj bote? – Atdhe, a nuk e paguam me gjak këtë liri?A mos u lindëm herët a ndoshta jemi vonuar?Oh, mos ma dëgjo zërin tim se jam i dëshpëruar!...

Përparim Hysi: Jehona e një "Klithmë shpirti"

Në këtë të nxehtë afrikan, më erdhi si bekim libri i HATEM DERVISHAJT, romani "Klithma  e shpirtit". Thonë që i nxehti del me të nxehtë dhe, si ta kisha një "detyrështëpie", tërë mbasitën e djeshme u mora  me të. Qe një klithmë që të këputë shpirtin dhe ta ndanë mëdysh. Qe një klithmë apo si një teshtimë...

Tahir Bezhani: Valse jete

Tani po thahet çukinaVendpushimi i  lotëve të treturGjollave të  përmallimitSytë  që shikojnë mendimetDepërtojnë thellësive të shpirtitNë zhveshje dëshirash pafundRezonacë  e përsosur  pambarimDignozë e pshërëtimave të valëta...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese