E enjte, 18.08.2022, 02:50 PM (GMT+1)

Search by date: 8/2/2022

Blerim Latifi: Konflikti i ngrirë

Një leksion vazhdimisht na e jep historia e diplomacisë: ajo është reaktive, e jo proaktive; vihet në lëvizje vetëm pasi të ketë filluar zjarri diku. Ka qindra shembuj historikë që e konfirmojnë këtë.Në mesin është edhe shembulli ynë. Po të mos fillonte zjarri në Kosovë në vitin 1998, shekulli 21 do të na gjente me...

Ndue Ukaj: Kosova politike pa vizion politik

Vendi ynë i vogël, me probleme të shumta e të trashëguara historike, në vitet e 90-ta kishte një lider të madh, Ibrahim Rugovën - dhe ai e bëri Kosovën të madhe - në fushën e politikës dhe të kulturës. Sepse, ai ishte i mençur, i vërtetë dhe kurrë s'krijonte armiq. Ai udhëhiqej nga ideale të mëdha dhe s’merrej me cikërrima...

Blendi Fevziu: Xhungel!

Nje familje nuk do ta shohe me kurre vajzen 7 vjecare. Nuk do zgjohet ne mengjes me buzeqeshjen e saj. Nuk do ti thote “Naten e mire shpirt”. Nuk do ulen as bashke ne tavolinen e drekes dhe as do shohin TV. Nje familje eshte gjymtuar sot duke humbur engjellin e saj 7 vjecar. Cdo njeri qe eshte prind...

Sonila Meço: Sot makabriteti arriti shfrenimin katastrofal

Kur i tregon “skandalin” shqiptarëve me një qese plehrash braktisur mbi një gur a e di Ministrja gjendjen e sigurisë në turizmin shqiptar? Që po shkaktohen masakra në breg nga mungesa e rregullave, funksionimit të strukturave, rojeve bregdetare? A zbriti ndonjëherë me të njëjtin vrull indinjate të kontrollonte se si garantohet jeta...

Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra

Mezi ika nga një ëndërr e keqe mbrëmëQë më mbylli gojën, kënd nuk mund të thirrjaFrikohesha se do mbyteshim në stuhiKëmbët sa një trohë më kishin mbeturNuk mund të vrapoja nga ëndrra e ligë Flokët fije-fije më shkonin luginësHijet e zeza luhaja ndërtoninThonjtë e këmbëve më hanin lëkurën...

Kalosh Çeliku: Unë s’kam kohë të plakem

Çafka sot ka hipur në Dardhën gorriceFruta ha, nusërohet në këtë kohë.Baba, e vështirë qenka buka e ugareveVargjeve ende u vjen era ugarë:Toka ka gjak ugari. Plagë. Dardha gorrice plaket në mes të fushësÇafka “patriote” sot i del zot me këngë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora