E diele, 27.09.2020, 01:51 AM (GMT+1)

Search by date: 8/2/2020

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Jeta e vepra;  e Kurtesh Kurtit; në atë kohë të veshtirë; të pushtuesve e sunduesve; në fund shekullin e XVIII, dhe fillim shekullit XIX, nga të huajt ishte e veshtirë; por njeriu i mirë din t’ i përballojë edhe telashet më të mëdha; dhe ka edhe forcë reflektimi. Kurtesh Kurti, ka lindë në...

Afrim Caka: Islami politik dhe dhuna

Sulltanët kanë bërë luftë dhe kanë asimiluar e vrarë miljona shqiptarë, të njejtën gjë e bëjnë edhe çerkezët tanë Tërnava, Bajrami e Thaçi për të justifikuar, toleruar këtë opsion politik e antikombëtar.Hashim Broja simboli i së keqes që ia kaloi edhe Esat Pashë Toptanit. Si është e mundur dhe pa e...

Kalosh Çeliku: Ç’na u mbushë livadhi plot me viça palëpi

Ehu, Ebu Fakiri! Bekriu, me shallvare dhe ferexhenë e zezë krahëve, me të dyja këmbët dhe trutë në legen! “Xhehnet”?! Pakrëndësi, ka se: Unë e dua “Xhehnemin, dhe jo si ti “Xhehnetin”. Ebu Fakiri, më në fund në fushën e mejdanit, doli “kuqezi”: Veç, që nuk e rroku për fyti Topin e Mic Sokolit...

Nue Oroshi: Nuk eksperimentohet me vdekjen

Që kur është shfaqur pandemia në Gjermani kam parë një mobilizim të paparë të skenës politike gjermane ku pozitë e opozitë kokë më kokë së bashku me orë të tëra diskutonin se si duhet të gjinden mënyrat  dhe metodat më të mira mbrojtëse që të shpëtohet populli.Politika ...

Sevdail Hyseni: Push(t)imet...

Gjatë gushtit të nxehtë të vitit,Nën pushtimin e "Kovidit"...Të shkosh në det sikur s'ka lezet,Përveç atyre, që janë në pushtet! Ata kanë nevojë për pak pushim,Janë lodhur nga puna pa dyshim!I marrin dhe sekretareshat në plazh,Për t'i këndellur me ndonjë masazh...

Jusuf Buxhovi: ''Ilindeni'' mbrojti interesat bullgare!

Kryengritja e “Ilindenit” e 2 gushtit 1903, u iniciua dhe u përkrah nga Bullgaria. Sofja, si dhe Beogradi, kishte interesat që çështja e Maqedonisë të humbte tretmanin e çështjes shqiptare, për t’u kthyer në një çështje , që duhej të gjente zgjidhje në copëtimin e saj midis Bullgarisë, Serbisë dhe Greqisë...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Përkthim i vështirë, por që lë mjaft mbresa

“Përkthim i vështirë, por që lë mjaft mbresa të pashlyeshme”  - Kështu do t’i titulloja përshtypjet e mia rreth librit në gjuhë italiane “Sekretet e Darkës” përkthyer në shqip nga miku ynë,Prof.Petraq Truja.Para disa ditësh z.Petraqi më dhuroi librin e përkthyer prej tij, me titull “Sekretet e Darkës” e autorit...

Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit''

Iliro-arbërorët nuk ishin asnjëherë pushtues ndaj asnjë kombi, ndaj asnjë populli, ndaj askujt: ata u ngjajnë për nga gjeografia natyrore Zvicrës, Austrisë dhe vendeve të tjera të bukura alpine. Fakti që arbërorët ilirë u mbijetuan të gjitha mundimeve dhe katastrofave në gadishullin ilirik dhe mbijetuan me gjuhën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora