E marte, 25.02.2020, 04:48 PM (GMT)

Search by date: 8/18/2019

Xhelal Zejneli: Dasmat glamuroze dhe varfëria shpirtërore

Për ceremonitë gazmore siç janë dasmat, kudo në hapësirat shqiptare shpenzohen shuma të mëdha parash. Dikur, një dasmë apo ceremoni martesore ka zgjatur një javë, në mos dhe më tepër. Në kohën e sotme ceremonitë martesore zgjasin më pak se një javë. Por, ka raste kur edhe sot dasmat zgjasin plot shtatë ditë...

Aurel Dasareti: Politik-bërësit shqipfolës si qentë

Siç e di çdo oficer, nuk ka asnjë arsye të argumentojë se kur do të ndalet një grup ushtarësh që është duke ikur. Për t'i bërë gratë dhe burrat shqiptarë të fillojnë betejën për mirëqenien e popullit të tyre, do të kërkohen shumë më tepër sesa argumente. Në disa raste, ju ndoshta do të duhet të jepni shembuj, veçanërisht për individët...

Tahir Bezhani: Sejdi Berisha - Njeriu 'Pa' Vendlindje

Të lexosh librin më të ri e më voluminoz  të krijuesit  pejanë, z. Sejdi Berisha, është  e barabartë  sikur  të notosh  përmes një deti  me valë, që  të hedhin nga një skaj në tjetrin, nga bregu në bregun tjetër,  e prap të kthen në fillim, në vorbullën e jetës rrëqethëse, plot vuajtje, ku jeta ...

Fahri Xharra: Akademiku serb Mateja Beçkoviq po luan mendësh!

Mali i Zi u tregua shumë serioz dhe po e vazhdon seriozitetin e tij ndaj Serbisë. Kur u nda prej saj dhe iu bashkua bllokut të perëndimit, nuk ka më zbrapje as hamendje e as këthim mbrapa. Malësorët e sllavizuar nga Kisha serbe ( e cila Autoqefalinë e saj e ka ble në vitin 1923 për 1,5 milion franka të Zvicres nga Patrikana e Stambollit...

Florim Zeqa: Harresë e qëllimshme apo psikologji e robit!?

Si pasojë e pushtimeve të gjata, psikologjia e robit po vazhdon edhe në ditët e sotme tek shqiptarët. Jemi i vetmi popull në botë që pajtohemi lehtësisht me të keqën dhe harrojmë shpejt të kaluarën.Mjafton të përcjellësh me vëmendje vizitat që i bëjnë kryetarit të posaemëruar të LDK-së...

Demir Krasniqi: Dëshmori i kombit Tahir Sinani

Çka po  ma thotë zemra , po ma këndon goja –Për  trim luftëtarin , lindur  nga Tropoja !Këndoj për  vullnetarin  edhe  komandantin  ,Dëshmor  kombëtarin , për  Tahir Sinanin ! Nga tri lufta çlirimtare që i pat vatani –Kudo po luftonte trim  Tahir Sinani !Komandant përmbi  Ushtrinë Çlirimtare...

Albert Zholi: “Open Cinema” zbret në Gjirokastër

Pas Kryeqytetit tonë Tiranës, “Open Cinema” zbret në qytetin e bukur Gjirokastër. Ky aktivitet organizohet për herë e dytë në këtë qytet me interesimin e veçantë të kryetarit të Bashkisë Gjirokastër z.Flamur Golemi dhe mjeshtrit të këtyre aktiviteteve producentit Skënder Jacce.  Për katër net me radhë...

Zymer Mehani: Shefki Përvetica - Eja, Pranverë

Në ciklin e parë, tani në moshën e pjekurisë, poeti i rikthehet moshës fëmijërore dhe rinore, kujtimeve të përjetuara në natyrën e fshatit, në botën idilike, ku përshkruan me shumë lirizëm krojet e vendlindjes, stanin e kecërit, lëndinën e malin etj, dhe na e paraqet panoramën e dëlirë të natyrës së fshatit. Te poezitë e këtij cikli dominon...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese