E shtune, 30.05.2020, 11:58 AM (GMT+1)

Search by date: 8/13/2019

Frank Shkreli: Në pellgun e turpshëm të politikës barbare shqiptare

Kur mendonim se absurditetet e klasës aktuale politike shqiptare – më shkon goja të them, “klikës politike” shqiptare, ishin shterrur tanimë, ja shënohet absurditeti i radhës, ose më mirë të themi turpi i radhës.   Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe njofton se nja tre javë më parë është vendosur në Parkun e Liqenit në Tiranë, një memorial kushtuar...

Reshat Kripa: Ktheni kryet edhe nga të përndjekurit politikë

Një zhurmë e madhe po bëhet këto ditë rreth ngritjes së një memoriali nga ana e Ambasadës Turke në Tiranë  në kodrat e liqenit artificial të kryeqytetit. kushtuar të rënëve në grushtin e shtetit kundër diktaturës së presidentit Erdogan. Çuditërisht në këtë memorial përfshihen...

Ibrahim Kabili: Në përkujtim të Sali Manit

Në prag të përvjetorit të lindjes bëra një vizitë tek varri i të madhit Sali Mani.Saliu  ka qenë dhe mbetet ikonë e muzikës folklorike shqiptare, krijues dhe këngëtar i pa arritshëm, patriot dhe atdhetar i madh. Për disa dekada kendoj këngë patriotike për figurat më të ndritura të kombit këndej dhe andej kufinjëve...

Fritz Radovani: Dy portrete t’pavdekshëm

Dom Gjon Gazulli (26 Mars 1893 – 5 Mars 1927) U var nga mbreti Ahmet Zogu, mbasi kundërshtoi marrëveshjen e tij me serbët... Mësuesi Havzi Nela (20 Shkurt 1934 – 10 Gusht 1988) Shkruen pak ditë para varjes një shenim:”Vdekja për liri nuk më tremb aspak...

Blerim Rrecaj: Valle fluturash në Radac

Një ditë e ngrohë, e zakonshme vere, ndonëse quhet ditë me vapë afrikane. E për ku jemi nis e për ku jemi duke shkuar marrim një vendim përgjatë rrugës. Për në Radac të Pejës, te burimi i Drinit të Bardhë. U afrohemi bjeshkëve të mëdha që duken si bjeshkë zanash e përrallash. Ecim para, e para e pas plot vetura...

Zymer Mehani: Kosova

Shpirt n'poezinë timeZemër t'kam n'poemëDhe e artë më jeMe shkëlqim që praronShqiponje më jeN'qiell që fluturon Ishe kataklizmëPlot krizëNë netët e errëtaT'furtunës, t'stuhisë...

Sevdail Hyseni: Pse ikin shqiptarët?!

Sikur të shpallej, një garë maratonike,Shqiptarët radhiten, të parët në ikje ! Nuk ikin nga mendja, por ikin nga zori,Nga ikjet e shpeshta, lumi seç na mori ! Ata që kanë ikur e kanë një pikëllim,E shijojnë jetën me mall në mërgim ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora