E enjte, 04.06.2020, 12:56 PM (GMT+1)

Search by date: 8/12/2019

Rexhep Shahu: Pushtimi i 'butë' agresiv turk ndaj shqiptarëve

Nga askush, askund, asnjëhere nuk flitet as debatohet për të ardhmen në televizionet dhe gazetat tona, sikur vendi ynë, shoqëria shqiptare nuk ka e nuk do të ketë të ardhme.Ne çdo ekran e gazetë flitet e shkruhet për kurvëritë e djeshme të Byrosë Politike, për pornobyroizëm, vajtohet nga doktori për ...

Ndue Ukaj: Memoriali i turpit

Të ndërtosh Memorial dhe të mbrosh kauzën e Erdoganit, kjo qartësisht domethënë t'i braktisësh vlerat perëndimore dhe t' i përqafosh ato erdoganiste.Ndaj, mos u përqurrni e mos kërkoni nga Europa hapje të negociatave e pranim...

Reshat Kripa: Masakra e Mirditës

O ti udhëtar, që kalon nëpër atë rrugë të përmasave ndërkombëtare, mos harro se shtatëdhjetë vjet më parë në këtë krahinë kryhej një nga masakrat më të përgjakëshme të historisë së këtij vendi. Kjo masakër nuk ushtrohej nga ndonjë pushtues i huaj. Ishin vetë shqipëtarët që vrisnin shqipëtarë, ishin vetë shqipëtarët...

Nikë Gashaj: Politika e kuadrove

Njohjet empirike dhe teorike tregojnë se  drejtimi i politikës së kuadrove në Ballkanin Prëndimor, në shumë raste bëhet me mjete të tilla të cilat etika normative i ka hedhur poshtë si jomorale dhe të cilat janë të etiketuara në kodin e civilizimit (karrierizëm, oportunizëm, pranimi në statusin...

Blerim Rrecaj: Nën hijen e mollave të egra

Nëpër kryeqytet kemi hasur në disa trupa mollash të egra. Do të ndalemi te dy nga keta trupa e kushedi, ndokush edhe mund ta dijë a përcaktojë moshën e tyre. Njëri nga ta, për të cilin po fillojmë të flasim së pari për të, ndodhet në qoshk të një udhëkryqi që është dhe stacion ku presin udhëtarët, pranë një kiosku...

Përparim Hysi: 'Pirroja - Mbreti i Epirit'

Tregimi im nuk ka të bëjë fare, me MBRETIN E EPIRIT-PIRON! Titulli është metaforik dhe këtë metaforë e kam vjedhur nga KATERINA e Madhe e Rusisë. Kjo i ndërronte dashnorët e saj,ashtu si"mbreti gratë" dhe njërin prej tyre që kish bërë"dalje", nuk di  pse e quajti "PIROJA-Mbreti i Epirit". Gjithmonë e vras mendjen të ketë ...

Shyqyri Fejzo: Njeriu i punëve të kota

Lipja donte të mbahej mendVendosi të bëjë një kruaZgjodhi për të dhe një vendNë shelgjishtë në përrua U tha njerëzve; “ja dhe kroi”Dhe tani më mbani mend”...

Luan Kalana: 'Shqiperine do e bejne shqiptaret!'

U shkul bota se llofosuri me trumpeta,TV e gazeta,-O bo bo Shqiperine c’e ka gjet, t’i shpetojme,nga nje “sunam” shqipetaret  duan te mbyten vete,“ne fshehtesi”-o burra t’i perlajme,tani jane te percare. -Mja derdelliset ,nuk duam “nderhyrejn” tuaj,Shqiperine do e rregullojme vete,jemi aq te zot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora