E enjte, 04.06.2020, 11:06 AM (GMT+1)

Search by date: 8/11/2019

Fatmir Halimi: Jeta si shkrim estetik, e shkrimi si fiksion

Kur them se jeta e Adem demaçit është shkrim estetik kam parasysh se, menjeherë pas daljes së tij prej burgu, më 1990 u shkruan disa libra biografik për të, dy prej tyre nga autorë të huaj si nga slloveni Matiazh Hanzhek“28 vjet as i gjallë as i vdekur”, nga boshnjaku Farudin Radonçiq “ Dhjetë mijë net robëri” dhe së fundi nga publici...

Fahri Xharra: Kleopatra e Epirit, motra e Lekës së Madh

Kur i futesh historisë për ta studjuar me themel, atëherë e sheh se me cilën vello është fshehur, atëherë e kupton që interpretimet e saj janë aq të llojllojshme varësisht cilës periudhë  kohore i takojnë apo cili komb e do një ngjarje të caktuar apo një hero-legjendë e do për veti.Këmbëngulsia të sjell fryte...

Fritz Radovani: Zhurma bahet me harrue!

Në ballin e Kolegjit n’foto asht Stema me Shqipen Dykrenare, dhe e shkrueme “Per Zot, Per Atme e Perparim”.Gjithshka e pershtatun me kulturen dhe qytetnimin Europjan. Aty u zbatuen programet ma të zgjedhuna e metodat ma të perparueme të formimit të brezit të rij në lamin e gjithanshem Perëndimor. Aty zbatohej arsimi dhe kultura...

Tahir Bezhani: Gjakovë, përurim i librit me poezi të Bardhyl Osekut

Sot,me 08.08.2019,në Biblioteken  e qytetit “Ibrahim Rugova” në Gjakovë,u përuruar libri me poezi  “ Ngarendje” i  poetit gjakovar, Bardhyl Oseku,i cili në mesin dashamirëve të fjalës së shkruar,zgjoi interesim të konsiderueshem me vargun e tij brilant,me tema te larmishme të jetës sonë nëpër kohë. Përurimi i sotëm,ishte edhe ...

Demir Krasniqi: Zemra atdhetare e fshatit Orizare

Do t’ këndoj i bindur  me  një këngë krenare –Për një trim të  lindur  n’ fshatin Orizare !Do t’ këndoj  me zemër , këngë një veprimtari –Atdhetar me emër , është  Fuat Jashari ...

Zymer Mehani: Gone, lulëkuqe

Në errësirën sterrëNdeze një shkëndijëSa për t'i dhënë prushZjarrit për liriIshe e veçantëSi të tjerët s'ishePamëshirshëm të gllabëruanKthetrat e asaj bishe...

Kadri Tarelli: Nusja, vjehrra dhe mullixhiu

Për inat të simevjehrre, fle me mullixhinë.Ajo e ka fajin, ndaj lodha fatzinë.Në mëngjes pa gdhirë, nusja para derës,Ç’ kishte hequr mbrëmë, do t’i qahej vjehrrës. -Ç’ ke kështu moj nuse, nuk të shikoj mirë,Në gushe e në faqe, kush të paska nxirë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora