E enjte, 04.06.2020, 12:39 PM (GMT+1)

Search by date: 8/10/2019

Ardian Ndreca: Laci i lagjes admiron përdhunuesin serial të demokracisë

Monumenti i shehitëve të Erdoganit në Tiranë ka vetëm nji domethanie dhe s’ka të bajnë me “krijimin e kujtesës” për të cilin flet Herodoti, por me zonën e përmjerrun që felini i Azisë së Vogël ka shenjue në Ballkan. Ai memorial ka kuptimin politik të të qenit zorrë qorre, miletbahçe private e nji diktatorit që tashma vetëm Putini i hapë krahët...

Jahja Drançolli: 568 vjetë më parë: Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali

Letra autografe në fjalë është e njohur për njërën ndër 10 letra autografe (të nënshkruara) nga vetë dora e Skënderbeut, që ruhën në arkiva të njohura të botës (Romë, Venedik, Milano, Napoli, Paris, Dubrovnik, Zagreb dhe Beograd). Kjo letër autografe e shkruar sipas shkrimit humanistik të kohës në latinisht dhe italisht, është një ...

Reshat Kripa: Havzi Nela

10 gusht 1988. Sistemi komunist kishte marrë rrokullimën. Në të gjithë vendet komuniste të lindjes kishin shpërthyer revoltat që do të shembnin sistemin. Por Shqipëria, si dhe herë të tjera do të ishte e vonuar. Pikërisht në këto ditë komunizmi shqiptar do të tregonte fytyrën e tij të vërtetë...

Prend Buzhala: Parabola e gomarit ose fenomeni shoqëror i injorancës

Ka shumë rrëfime, anekdota dhe trajtime nga këndi letrar për gomarin. Le të na kujtohet “Gomari i Babatasit” i Fishtës. Sojli i prapët, do të thoshte Noli për Gomarin te DON KISHOTI, dhe kjo zoo-figurë kaq spirituoze, do të thoshim se merr rolin e përtalljes së lezetshme të të metave në shumë fusha të jetës...

Ibrahim Kabili: Ilir Shaqiri, figurë emblematike e kombit

Motiv për të shkruar për këngëtarin, shkrimtarin dhe kompozitorin Ilir Shaqiri u bë krijimi i tij; Batalioni Atlantiku.Të shkruash për jetën dhe veprimtarinë letrare dhe artistike të intelektualit, shkrimtarit, kompozitorit dhe këngëtarit emblematik Ilir Shaqiri është një privilegj. Kam rënë në kontakt me këngët e tij në  vitev '80 dhe...

Xhelal Zejneli: O tempora, o mores - krismat nëpër dasma

Dasmat në hapësirat shqiptare bëhen kryesisht në muajt korrik dhe gusht. Në këta dy muaj kthehen në vendlindje ata që punojnë apo që jetojnë në vendet e Perëndimit.Karakteristikë e dasmave shqiptare kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë krismat. Kriset me revole, me pushkë, me pushkë automatike...

Sejdi Berisha: Ofelia nuk kthehet më...

OfeliSa shenjtëri do të jetëKujtimet për t’i kthyerPër të biseduar për tokën e djegurEdhe për tragjedinë e HamletitPër ta përqafuar gjirin e nënësDiellit për t’iu luturPër madhështinë e lumturisëNën dritën e hënësNetët për t’i shprushur...

Petrit Aliaj: Ku po shkon moj Shqipëri!

Prej kohësh kishim planifikuar si familje,spostimin tonë nga Italia në Shqipëri për disa ditë ,aq sa ishin edhe mundësitë e sejcilit prej nesh për të celebruar e festuar martesën e djalit tonë A.A me A.K .Prej kohësh disa të afërm,miq e shoqëri i kishin prerë biletat e avionit, ndërsa të tjerë udhëtuan me makin...

Florim Zeqa: Të ndëshkohen mashtruesit dhe matrapazët!

Si rezultat i zhgënjimit nga kuvendi i fundit të ashtuquajtur të LDK-së, vërehen levizjet e para të simpatizuesve dhe elektoratit të LDK-së. Pa dyshim se ato levizje janë më të theksuara në drejtim të partive tjera dhe nismave qytetare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora