E enjte, 18.08.2022, 02:31 PM (GMT+1)

Search by date: 8/1/2022

Kalosh Çeliku: Koha erdhi shqiptarët ta duan Shqipërinë

Historikisht, shqiptarët i kanë bërë shtete popujt tjerë, por jo edhe popullin shqiptar. Turqia me pashallarë, agallarë dhe bejlerë shqiptar e pushtuan Ballkanin. Dhe, përderisa i kishte shqiptarët me vete, e kishte edhe Ballkanin e sundoi pesqind vite. Edhe, atë pa shkolla shqipe, shtet shqiptar. Skënderbeu...

Kimete Berisha: Lufta për çlirimin e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit!

Që nga dita kur e kanë marrë pushtetin flasin ekskluzivisht për luftë, për konflikte, për armikun e jashtëm dhe për armikun e brendshëm, flasin për 20 vite të humbura të Kosovës në Liri, flasin fjalë të mëdha, ia tregojnë vendin Rusisë; sillen si superfuqi botërore, e këshillojnë BE-në se si duhet të sillet, e mësojnë NATO-n se si duhet të veprojë...

Xhelal Zejneli: Noli - ky vigan liberator

Fan Noli (1882-1965) ose Theofan Stilian Noli, ishte udhëheqës i spikatur i bashkësisë shqiptaro-amerikane dhe figurë e shquar poliedrike e letërsisë, e kulturës, e jetës fetare dhe e politikës shqiptare. Lindi në fshatin Qytezë ...

Kasam Shaqirvela: 'Nuk jemi një'!

Nga disa kokëboshë si çifti i Halil Matoshit, Nexhmedin Spahiut  dhe të tjerëve që po mundohen të shpikin "kombin kosovar" janë në shërbim të qarqeve të huaja, ...të cilat qarqe, shoviniste e gjenocidiste, shpesherë,kanë gjetur "jatak"(shtrat) te disa shqipfolës por jo dhe te kombi...

Fritz Radovani: Vlla Gjon Pantalia

Ngjarjet e trishtueshme mbas vitit 1944 në Shkoder, jo vetem ishin të një kohe që vështirë se persëriten, po edhe aq të mnershme sa as nuk kujtohen.Gjithshka e programueme nga Sigurimi i shtetit komunist, sikur nuk kishin se shka me ba ata bisha mizore, perveç masakrimit të popullit pafajshem...

Fahri Xharra: Sa hijerëndë është shkronja Ë!

Në kohën e Kongresit të Alfabetit me 1998 këndohej kënga:“ Armiqtë e Shqipërisë po përpiqen e Shkronja turke e greqishte të na fusin  e”Kurse sot duhet të të këndojmë me lot në sy :” Armiqtë e shqiptarisë , po mundohen të na e prishin gjuhën e Perëndisë ...

Jusuf Zenunaj: Zemrat na i ke flladitur!

O i pari i qeverisë me trupin e gjatë,"Open Ballkanin " s'e heq goje ditë as natë !?Orator i kulluar si dikur Ciceroni,në foltoret e Europës me batutadita-ditës të shtohet nami.Sikur breshëri, kur bie në tokën e zhurituredhe sot  nga Tirana me

Nue Oroshi: Buzëqeshja e heshtur dhe panteoni qiellor me pamje magjike

Nisja e ecjakëve pranë një bulevardi që i ka mbuluar rrezët e diellit sillet porsi një gjamë e cila e ka kapluar njerëzimin nëpër kriza të ndryshme në botë. Bota asnjëherë nuk ka mundur të mbijetoj pa kriza për faktin se njerëzimi gjithmonë e kanë ngrënë njëri- tjetrin qoftë kjo ngrënie...

Shoqata patriotike ”Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan” dënon përsëri ashpër raportin e zotit Dick Marty

Shoqata “Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan” në Nju Jork, dënon përsëri ashpër raportin e përgatitur nga zoti Dick Marty, kundër ish Kryeministrit dhe Presidentit të Kosovës zotit Hashim Thaçi, ish Kryetarëve të Kuvendit të Kosovës zotit Jakup Krasniqi e Kadri Veseli, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe drejtuesve të lart të saj zotrinjëve Rexhep Selimi, Nasim Haradinaj...

Sevdail Hyseni: Shi me stuhi

Sa herë prishet motiFillon me ra shi,Banorët e TërnocitMbyllen në shtëpi! Jo se i kanë frikënReshjeve me turbullirë,Por, nga ndotja e ajritQë erëmon qelbësirë! Kur përzihen bashkëUjërat johigjienike,Kundërmon katundi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora