E enjte, 04.06.2020, 01:14 PM (GMT+1)

Search by date: 8/1/2019

Afroviti Gusho: Dy botë – libri himn për vajzën shqiptare!

Kush nga ju e ka përjetuar atë periudhë të vitit 1999, njëzet vite më parë, kur lufta në Kosovë detyroi qindra e mijëra banorë të linin shtëpitë e tyre e të strehoheshin në kampe refugjatësh në Shqipëri e Maqedoni? Këtu zë fill romani i Elvi Sidherit “Dy botë” duke na prezantuar personazhin kryesor Livian...

Enver Bytyçi: Vërtet, kush jeni ju zoti kryeministër?!

Nuk e di nëse Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, ka pyetur veten ndonjëherë se kush ai është. Nuk është fjala për një pyetje të thjeshtë, e cila secilit prej nesh i lind në kokë, por që ngelet pa përgjigje, nëse kjo pyetje nuk buron nga rrënjët e qenies së njeriut, nga shpirti, nga nevoja për qetësi shpirtërore...

Gani Qarri: Adem Demaçi, një jetë vuajtje dhe përpjekje për liri!

Hero i sakrificës me shpirt shpërthyes, kryengritës e revolucionar, zëri kumbues i të cilit, një jetë gjatë, jehoi fuqishëm dhe pareshtur për barazinë e Kosovës, çlirimin e atdheut dhe lirinë e shqiptarëve, nën ish pushtimin serbo-jugosllav, u shua një vit më parë...

Frank Shkreli: Lutja e shqiptarit

Këtu në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në botën ku jetoj unë dhe shumë bashkatdhetarë të tjerë nga të gjitha trojet shqiptare, gjatë gjithë vitit shënohen ditë në kujtim ose kushtuar personave të dalluar të historisë amerikane, çështjeve dhe subjekteve të ndryshme, llloj, lloj.   Një prej tyre është edhe Dita e Lutjeve...

Fatmir Halimi: Fetah Sheholli - Akull e zjarr

Përshëndetje tё nderuar tё pranishëm: shkrimtar e poetë nga e gjithë gjeografia shqiptare dhe ju mysafirë të tjerë, adhurues tё fjalës sё bukur artistike shqipe!Nën udhëheqjen e shoqatës kulturore „Prokult“ nga Podujeva është  hera e tetë që organizohet  “Festivali Kombëtar i letërsisë dhe Ditët e ...

Albert Zholi: Serxho Hizma dhe vjen plot emocion me “Kthim i përmallshëm”

Kur mora në dorë librin me poezi  “Kthim i përmallshëm” të autorit Serxho Hizma, mendova se do ta lexoja si zakonisht kur bëj redaktime librash me atë korrektësinë dhe disiplinën që kërkon një detyrë e tillë. Pra, të lexoja dhe pastaj të veproja sipas një orari të vendosur brenda vetvetes. Por sapo lexova poezinë e parë dhe të dytë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora