E premte, 29.05.2020, 02:15 AM (GMT+1)

Search by date: 7/9/2019

Dedë Preqi: Dorëheqja e Edi Ramës akt moral dhe shembull racional

Ky lajm përqëndrohet mbi ngjarjet e një pasnjëshme të një ç’rregullimi shoqëror e politik në Shqipëri dhe protestat e përditshme që përmbajnë një ngjarje të pa zakontë dhe shumë të rëndë në jetën dhe politikën e sotme shqiptare, jo vetëm në këtë vend, por edhe në rajon.Ja pra, erdhi momenti që Edi Rama...

Resmi Osmani: El Toro

Ishulli i vogël malor i Albalongës shtrihej në Atlantik në brezin tropikal, larg brigjeve kontinentale  dhe i rrahur pak nga rrugët detare. Kishte bukurira dhe pamje të pashoqe: kodra e male të bleruara, gjiredeti me plazhe rërëbardha, lugina dhe fusha të gjera, që përshkoheshin nga lumenjtë...

Alfred Papuçiu: ”Europa tjetër” dhe Europa pa kufi

Britania e Madhe u largua nga Europa e Brukselit. Tani jemi në një qorsokak për kontinentin. Jashtë saj, Rusia e Putinit dhe SHBA e Trampit do të nxisin përçarjet, ndërsa  Kina  me një parti të vetme i ka deklaruar luftën, atë të vlerave, duke i kundërvënë një model tjetër. Brenda saj, kjo Europë, e shastisur, do të cfilitet nëse vazhdon këtë...

Fritz Radovani: Me atdhetarizëm po shemben edhe kujtimet

Te ti m’flutron mendimi, o shpiza e ime,Kur vjen ma i thershëm malli me m’trazue;Te ti, ku nisa s’parit me jetue,Ku çela sytë, ku u reva , e pata gzime. Gjith her’ ndër mend t’ kam ty, ku laq kujtimeT’ ambla, qi jetën m’ pan nji ditëgazmue...

Sabina Darova: Buzëqesh Xhokonda

A i mban mentmollëzat e gishtrinjvembi lëkurënë kraharortek përthyhenakorde të butatë një kitarekur pretvarur mbi mursi grua e vemelodi të repër të zgjuardiellin e fikurnga përtesase nuk njeh...

Demir Krasniqi: Qysh kesh, qysh u bana dhe qysh do t’bahna

Në nji kohë , në nji zeman –Thonë nji mbret koka kanë !Tjetër thmi , aj nuk kish pasë –Ia kish falë Zoti , nji vajzë !Hyzmetçarët – hyzmet po i bajnë ,Sadriazemi – zavendës ish kanë ,Besim t’ madh – mbreti i kish dhanë !Çika e mbretit , nisi me u rritë –Ditë mbas dite , ish hy n’ bylyk !Bukuri t’ madhe , Zoti i kish dhanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora