E premte, 29.05.2020, 01:51 AM (GMT+1)

Search by date: 7/8/2019

Eshref Ymeri: Rama me llafe drejt Perëndimit, me vepra drejt Putinit

Siç është bërë e ditur nga media, më 03 korrik 2019, Kryeministri Rama paska formuluar një paketë ligjore kundër mjeteve të informimit masiv që quhet “Paketa antishpifje”.Një projekt i “Paketës antishpifje” qe prezantuar për herë të parë me dy projektligje në dhjetorin që kaloi...

Prend Buzhala: A është kapërcyer koha e mënisë fishtiane ndaj serbëve?

Aq e thellë është kjo ndarje, sa edhe lindja e fëmijës ndodh sipas formulës "N' mní t' sho' shoqit kemi lé". Një kufi qëndron në mes, por aty ndërmjet është një hapësirë e pafund sa një qiell e një dhé! Një prift që është sinonim i urtësisë e i njeriut të matur, a ka mundur të jetë ndryshe se ç'është Fishta? Ndër të tjera...

Nikë Gashaj: Lufta në ish-Jugosllavi, fat apo dobësi

Në gjysmën e dytë të viteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar, pak kush ka besuar se shpërbërja e Jugosllavisë është e mundshme, kurse edhe më pak se ajo do të ndodhë me luftë. Një bindje e tillë e qytetarëve ka qenë e formuar në bazë të asaj se në ish-Jugosllavi ishin  të zhvilluara marrëdhëniet e shumta ndërnjerëzore të jetës dhe të punës, lidhjet...

Fahri Xharra: Nuk ka serbë në Shqipëri, ka politikanë të shitur

Përpjekja e palodhshme e qarqeve te ndryshme për njollosjen e figurave tona kombëtare është e qëllimshme dhe ajo bëhet për një qellim të vetëm i cili krijon një proces zinxhiror që në fund e ka për detyrë shkombetarizimin tonë! Kjo bëhet me qëllim që shqiptarët të humbin mbamendesinë kolektive...

Reagim i fuqishëm i nëndegës së LDK-së në Wilisau (Zvicër)

Kryesia e nëndegës së LDK-së në Wilisau në mbledhjen e saj të mbajtur me 7.07.2019,  shqyrtoj situatën e krijuar pas të të ashtuquajturit kuvend i IX zgjedhor në degën e LDK-së në Zvicër.Pas shumë diskutimëve dhe analizave nga anëtarët e kryesisë erdhën në përfundim, ku morën disa vendime. Kryesia e nëndegës së LDk-së...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora