E diele, 09.08.2020, 04:27 AM (GMT+1)

Search by date: 7/7/2020

Agron Tufa: Gërmo Tare, gërmo!

Dosjen e plotë të Martin Camajt, të cilën Autoriteti i Dosjeve ia dorëzoi Auron Tares, dihej që ai do ta shfrytëzonte selektivisht. Ai që ia ka përgatitur e dorëzuar, e di këtë dhe bën mirë të flasë. Megjithatë dosja nuk gjendet vetëm në AIDSSH dhe është lehtë të demonstrohet shfrytëzimi i saj selektiv...

Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj

Martin Camaj u arrestua më 5.5.1948. Akuzohej si bashkëpunëtor i Gjon Lulash Destanishtës. Pesë ditë më vonë, iu zhvillua një proces hetimor dhe iu kërkua të bashkëpunonte për të shtënë në dorë Gjon Destanishtën dhe nipin e tij. Në hetuesinë e zhvilluar (2 faqe e gjysmë) nuk ka asnjë informacion rëndues...

Vahit Nasufi: Kurbetçar në Amerikë

Shumë e  dashura vendlindja ime,Pse vajton me ligjërime?Për bijtë e bijat që m`kanë ikë,Nëpër Europë dhe Amerikë... Plagë e rëndë për kombin tim,Diagnozë që s`ka shërimKjo plagë e rëndë qoft mallkuar,Brez pas brezi e kemi trashëguar...

Prend Buzhala: Shumësia e leximeve

Një krijimi letrar, mund t'i bëhet, përpos leximit të parë, edhe leximi i dytë, i tretë, i dhjetë... Nëse leximi i parë na i zbulon përjetimet e papërsëritshme, reflektimet që na dhurojnë përsiatje të freskëta, një mbushullim të pasur idesh; një lexim i dytë të shpie në të tjera shtigje emocionale e refleksive të leximit...

Frank Shkreli: Dorëheqja si një akt patriotik dhe njerëzor!

Para nja 10-ditësh botova artikullin me titull “Ambasadori amerikan që ka dhënë dorëheqjen për të shpëtuar Shqipërinë”, në kujtim të një miku të madh të shqiptarëve, ish-diplomatit, ish anëtarit të Kongresit dhe ish ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Greqi dhe në Mal të Zi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora