E premte, 29.05.2020, 01:37 AM (GMT+1)

Search by date: 7/7/2019

Hazir Mehmeti: Lamtumirë Profesor Skënder Gashi

Shpesh nuk gjendën fjalë, as sot këtu në Vjenën e profesorit të respektuar Skënder Gashi.  Dhe, para të vjen rruga e përpjekjeve tona drejtë lirisë e cila nuk arrihet pa dije, mësim e trimëri, Aty edhe Profesor Skënder Gashi. Aty Jokli, Çabej, Mosi, Poradeci, Pekmezi, Basho, Korça, aty Djalëria, Vëllazënja, Albania... Dardania...

Enver Bytyçi: Pse erdhi zoti Eliot Engel në Serbi dhe në Kosovë?

Kryetari i Komitetit të Jashtëm, Eliot Engel, sot është në Prishtinë. Po sot ai ishte në Preshevë, ndërsa dje pati një takim në Beograd me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Ky turne faktmbledhës i zotit Engel vjen në një kohë shumë të vështirë për Kosovën, kur dialogu me Serbinë është bllokuar...

Prend Buzhala: Shën Jeronimi mbi shkatërrimet barbare në liri

Shën Jeronimi ilir (Emri i Euseb Sofron Jeronimit 340 - 420), mbi të gjitha, ishte dhe nderohet si Njeri i Biblës. Emri i tij e zgjon kërshërinë (dhe pse jo, edhe krenarinë tonë në këtë kohë), si përkthyes legjendar i “Biblës” nga hebraishtja e greqishtja e vjetër në gjuhën latine, e cila ishte gjuhë e kulturës...

Florim Zeqa: Intelektualët i përkasin popullit, jo pushtetarëve!

Tendenca e përfitimit nga vlerat e të tjerëve është njëra nga dukuritë më të shëmtuara të politikanëve (pushtetarëve) të pasluftës.Ndarja dhe klasifikimi i intelektualëve jo për nga veprat dhe meritat, por nga përkatësia ideologjike, nga kundërshtia apo dëgjueshmëria është produkt i kusarëve politikë...

Zymer Mehani: Prof. Ukshin Hotit

Pa të çdo varg poezie do të ishte i thatëE megjithatë, jeton në zemrat tonaPrandaj meriton edhe për të të huhenDy-tri fjalë në një vjershë a poemëPër njeriun hero që e njohu kombiMëngjes për mëngjes botës i drejtonte letra...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (3)

- Nuse, çfarë i kanë bërë vajzës? - pyeti përsëri nënë Gjyla duke parë gjendjen e Iridës.- Të thashë moj nënë, u trondit tepër kur pa të atin në atë gjendje.- Pse, si ishte ai?Nënën mezi e mbante vendi. Lumtua e kuptonte dhimbjen e saj, por ...

Sevdail Hyseni: Ka më keq!

Një që s’kishte krahunE hiqej me të meta,Donte sa më parë,Të ndahej nga jeta! Në kulm të ndërtesësHipi me siç thonë,Për t’i dhënë hallallinJetës përgjithmonë!...

Alfred Papuçiu: La Suisse, la découverte d'une nation

Au cours des 32 années de ma vie en Suisse, j'ai lu que j'ai parcouru plusieurs fois du nord au sud et de l'est en ouest, de nombreux ouvrages sur les réalisations de ce petit pays d'une superficie de 41.285 kilomètres carrés, auxquels notre Renaissance a également pensé, pour l' Albanie, mais aussi pour le Kosovo marty...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora