E shtune, 25.09.2021, 07:15 PM (GMT+1)

Search by date: 7/6/2021

Fahri Xharra: Pse shqiptarët, mish për top për Serbinë?

Pavetëdija kolektive është një pjesë e psikikës që negativisht bartet në pavetëdijen individuale. “Nëqoftëse pavetëdija personale përbëhet më së shumti nga komplekset, përmbajtja e pavetëdijes kolektive në thelb është paracaktuar nga arketipat. Koncepti i arketipit që është lidhje e pandarë e idesë së pavetëdijes...

Fritz Radovani: Imzot Ernesto Koci

Menjëherë mbas takimit të Imzot Luigj Bumçit, i ngarkuem me detyren e Kryetarit të Delegacinit të Shqipnisë në Konferencen e Paqës në Paris, me Papen Benedikti XV, i cili mori persipër me bisedue me Presidentin e ShBA Wilson, per ruejtjen e Shqipnisë nga coptimi nga shtetet fqinjë, me 12 Nandor 1920 Papa Benedikti XV...

Enver Bytyçi: Pse Greqia do ta njohë pavarësinë dhe shtetësinë e Kosovës?

Ka një histori të dyzuar dhe një eksperiencë të hidhur në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe grekëve. Në shumicën e kohës në Greqi ka dominuar urrejtja ndaj shqiptarëve, e ndërkohë në periudha të caktuara ka pasur një qasje shumë pozitive nga ana e Athinës zyrtare. Tradicionalisht e nga pikëpamja e sentimentit grekët...

Xhelal Zejneli: Çështja shqiptare në Maqedoni dhe faktori ndërkombëtar

Ka pasur të tillë që kanë thënë: “Maqedonia do të ndahet…” Me fjalë të tjera, Maqedonia do të ndaka më dysh: pjesa veriperëndimore – Shqipërisë, ndërkaq, ajo juglindore – Bullgarisë.  Duhet ditur se Maqedonia është e përkëdhelura e faktorit ndërkombëtar. Uashingtoni nuk do ta kishte lejuar ndarjen e Maqedonisë...

Kastriot Myftaraj: Simbolika e vizitës së ardhshme të Erdogan në Shqipëri

Presidenti turk Erdogan do të vizitojë Shqipërinë në muajt e ardhshëm tha pak ditë më parë në Tiranë zëdhënësi i tij Ibrahim Kallën i cili u prit në takim edhe nga Kryeministri Rama. Erdogan e ka vizituar tre herë Shqipërinë, nga të cilat dy herë si kryeministër, së pari në 17 shkurt 2005, të nesërmen e ditëlindjes së gruas së tij...

Blerim Latifi: Si lindi Miti i Mollës së Kuqe?

Njëri nga librat më interesantë të shkruar për historinë e Perandorisë Osmane, është libri “Konstantinopoja - Qyteti i ëndrrave 1453- 1924”, i Philip Mansel. Aty e gjejmë edhe shpjegimin për origjinën e njërës prej metaforave politike, e cila vazhdon ende të qarkullojë në mesin tonë. Kjo është metafora politike e Mollës së Kuqe...

Shaban Arifaj: Shtjellimi i romanit “Zogjtë e qyqes”, i ngjan një filmi artistik

Krijimtaria letrare e Gani Mehmetaj, ngërthen në vete tre segmente të një krijuesi të shquar: rrëfimin, drejtpërdrejtshmërinë, stilistikën. Rrëfimi i Ganiut sa të magjeps me rrjedhshmërinë, aq të vendos në imagjinatë të rrëfimit, dhe duke lexuar, të shpërfaq një pamje të gjallë dhe të pa shkëputshme. Së fundmi me romanin “Zogjtë e Qyqes”...

Ardian Ndreca: Në kujtim të 5 korrikut 1915

Me datë 27 qershor 1915 ushtria malazeze, tashma në Shkodër, nisi nji brigadë ushtarake nën komandën e gjeneralit Mikiq drejt maleve të Shalës për me çarmatosë popullsinë.Deri në Pult ushtria shkoi pa ndeshë pengesa, por kur mori me kalue Qafën e Boshit nisi lufta e rreptë me shalnjanët të cilët e rrethuene...

Branko Merxhani: Pse nuk jam marksist?

Pa një përpjekje të tillë nuk ka Shqipëri! Ndryshe le të përgatitim që tani trastat t’ona. Toka e Evropës u ngushtua shumë. Për parasitët vetëm një fat është shkruar: Pas prishjes primitive historike vjen katastrofa moderne historike. Dhe atëhere plaçkat në krah dhe mbeç t’u mirë o Vatan!...

Hysen Kuka, intelektual i provave që shpalosin vlera

Provat dhe vlerat janë dy shina që përcatojnë kahun e ecjes së njeriut në jetë, gjegjësisht,  ato janë në një ndërlidhje konceptuale, kur mendojmë se nuk vyshken kurrë  nëpër kohëra, prej rrezatimit dhe fuqisë që mbartin.Hysen Kuka është bir i Rremullit të Matit,  i njohur pikërisht për ato...

Edison Ypi: Poeti Piro Kuqi

Vdiq Poeti Piro Kuqi.Nga uria ?Jo nga uria. Nga uria vdesin fukarenjtë. Poeti Piro Kuqi ishte i pasur. Njëqind dollarot në muaj që i jepte shteti Poetit Piro Kuqi i mjaftonin e i tepronin për të ngrënë e për të pirë.Nga të ftohtit ?...

Florim Zeqa: Premtimet elektorale, hyrje në kredi e politikanëve!

Marrja e besimit të qytetarëve nga ana e politikanëve është e njëjtë sikurse marrja e një kredie bankare, kthimi i së cilës fillon nga muaji vijues dhe vazhdon deri në ratën e fundit. Për dallim nga bankat që i ndëshkojnë me kamata të larta borxhlinjët e këqinjë, elektorati (banka popullore) duhet t’i ndëshkon politikanët mashtrues...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora