E shtune, 08.08.2020, 07:49 AM (GMT+1)

Search by date: 7/6/2020

Ardian Ndreca: Koliqi dhe Camaj ishin në krahun e drejtë

S’do ta kisha mendue kurrë se nën atë fytyrën prej Shvejku baballek të Auron Tares mund të mshehej nji historian i hollë që përpiqet me hjedhë ndonji kovë baltë mbi figurat e Ernest Koliqit dhe Martin Camajt.Por ky Tarja ka meritën se të paktën nuk asht marrë me veprën e tyne por ka ba detyrat e shtëpisë tue...

Haxhi Mehmetaj: Vrapuesja e Prizrenit në Muzeun Britanik

Nder veprat më të bukura të artit të skulpturës së imët,jo vetëm në Dardaninë qendrore ( Kosovën e stome), por edhe në Gadishullin Ilir do radhitur shtatoren e një vajze të gjetur në Prizren. Shtaroja e vajzës është derdhur në bronz. Ajo është veshur më një fustan (kiton), të gjatë e të hollë i cili i lë të zbuluar një...

Ilir Çumani: Mëshirë dhe keqardhje për despotin tonë kryeministër...

Mëshirë dhe keqardhje për Despotin tonë Kryeministër...! Sa shumë të ka konsumuar    pushteti, hipokrizia, deliri, industria e tmerrshme e makinerisë propagandistike që e ngrite me aq zell në funksion të imazhit të rremë të vetvetes, PPP - të dhe oligarkët..!? Tirania dhe etja për pushtet pa kufi...

Shuhet në moshën 92-vjeçare kompozitori Ennio Morricone

Shuhet në moshën 92-vjeçare kompozitori dhe dirigjenti i orkestrës italiane Ennio Morricone. Lajmi bëhet i ditur nga familjarët të cilët thanë se vdiq në një klinikë në Romë.Ennio Morricone njihet për kolonat zanore të shumë filmave të njohur italianë dhe të kinemasë botërore. Morricone ...

Zenel Çeliku: Jorida Tabaku, zonja e hekurt e Partisë Demokratike

Shumë është folur për zonjën e hekurt të PD, konkretisht për Znj. Jozefina Topallin e cila ka një kontribut të madh në kupolën e PD-s për 17 vite radhazi. Znj. Topalli ka qënë realisht e fortë në postin e Kryetares së Kuvendit për dy legjislatura, ku ka treguar integritet dhe vendosmëri për të kryer sa më...

Prend Buzhala: Alternativa letrare e zhanrit të lirë

Kur lexojmë letërsi, nuk ndjehemi keq, pikërisht për faktin pse na pëlqen kategoria estetike e së bukurës. Ndodh që, kur kemi aq shumë telashe jetësore, shoqërore, apo përplasje mes dëshirave dhe realitetit, letërsia është ajo që na ngushëllon. Dhe: kur nga letërsia an trazojnë zërat e shqetësuar, zërat e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora