E premte, 29.05.2020, 01:18 AM (GMT+1)

Search by date: 7/6/2019

Gjon Markokaj: Lavdi burrash në malet tona

Në përvjetorin e rënies së deshmorit Marash Tom Gjoklaj- Qëndresa e Krahinës Nikaj – Merturit, s’është e shkëputur nga historia e Malësisë së Gjakovës  dhe më gjërë nga ajo shqiptare. Shumë ngjarje historike e kanë zanafillin këtu në ketë vënd e nga ky popull trim e liridashës; nga Prijsit e tij PATRIOT, luftëtar për Çlirim, Liri e Pavarësi Kombëtare...

Hazir Mehmeti: Regjimi që vret mësuesit ka vrarë jetën e kombit

Zhvillimi evolutiv i njeriut rrjedh paralel me specializimet specifike të korës së truri, si baza organik e vetëdijes dhe të mësuarit.  Orientimi në të mësuar varet  nga shoqëria njerëzore në etapat e zhvillimit të tij. Ato vende ku dijes, pra mësimit, iu kushtuan kujdes, u zhvilluan si shoqëri duke ndikuar në zhvillimi e shoqërisë njerëzore shekujve...

Gani Mehmetaj: Kthimi i Rusisë vetëm andralla do t'u sjell shqiptarëve

"Sa më mirë me rusin aq më shumë lekë", shkruante një lexues në FB, ndërsa tjetri ia tumirte: "të mbështetemi tek rusi, atje ku mbështetet Amerika e Anglia". Ishin këto dy komente në shkrimin tim: "Rusia po kthehet në Shqipëri!"Sa fatkeq e të painformuar janë ky soj shqiptarësh...

Fahri Xharra: 'Car' Dushani s'ishte serb, sepse nuk kishte serb aso kohe

Me 20 Dhjetor 1355 kishte vdekur i vetshpalluri “mbret “ Stefan Dushani , të cilin nuk e pranoi askush nga fqinjët. Ishte i fisit Nemanëve të Dukles ( me prejardhje dokleate).  Çudi e madhe se si Njegoshi, ( i cili e mbante veten për serb e ishte me origjinë malësori në “ Kurorën e maleve’ i këndoj me aq dashuri...

Edibe Osmani: Tetovarët trashëguan kulturë që nga antikiteti

Sa i përket  vallëzimit popullor shqiptar  të dhëna të dokumentuara për Tetovën me rrethinë nuk kemi. Në të mirë të këtij problemi flet   kultura e lashtë e qytetërimit  ilir,prandaj është më se e domosdoshme ta hulumtojmë  substancën e  lashtë dhe  etnogjenezën e të parëve tanë të hershme  të tyre...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur Vida Kunora

Një këngëtare  e  qetë  në  bisedë  por  shpërthyese   në skenë.   Hapat  e para  i hodhi  në  një  koncert   në  TVSH, pastaj  në Festivalin   e  Gjirokastrës dhe  tashmë  e  sheh  kudo ku  ka  emigrantë  shqiptarë. Në yotube ka rreth 100 klipe e ndërsa  në  treg 6 albume. Thuajse ka kënduar  në  të  5  kontinentet...

Shefqet Dibrani: Lidershipi dhe udhëheqja efektive

Qendrat presidenciale të Bill Clinton, George W. Bush, George H.W. Bush dhe Lyndon B. Johnson në Little Rock, Arkansas, prej vitesh kanë praktikuar pritje në takimet e tyre për të diskutuar lidhur me programet e Lidershipit Presidencial. Nisma u jep udhëheqësve pasues mundësinë për të studiuar vendimet e presidentëve, përkatësisht presidentit...

Xhavit Gasa: Shenjtëri

Ka fjalë që prap nuk përsëriten,janë të shejnta nuk vdesin kurrë,ka metale që asnjë herë nuk ndryshken,n'furra shkrirje s'bëhet metal çdo gur!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora