E shtune, 25.09.2021, 06:58 PM (GMT+1)

Search by date: 7/5/2021

Kozeta Zylo: Amerika, Atdheu i dytë i shqiptarëve dhe Pavarësia e saj

Si një qytetare amerikane me të drejta të plota nga Kushtetuta amerikane kemi se me seç’të krenohemi dhe të flasim për Amerikën e cila për të gjithë bashkëkombasit e mi këtu në Amerikë është bërë Atdheu i dytë.  Ju e dini mirë se ç’do të thote t’i thuash një kombi Atdheu i dytë, është njësoj në se shumëkush...

Astrit Lulushi: Modeli i pemës

Në gjuhësinë historike, modeli i pemës është shprehje e evolucionit të gjuhëve, i ngjashëm me konceptin e pemës biologjike të specieve - secila gjuhë supozohet se ka evoluar nga një gjuhë amtare. Idea u popullarizuar nga gjuhëtari gjerman August Schleicher në 1853. Sidoqoftë, kjo mbeti kryesisht vetëm ide...

Xhelal Zejneli: Çështja shqiptare në Maqedoni - Statusi politik

Çështja shqiptare në Maqedoni duhet të shtrohet në rrugën politike demokratike dhe paqësore. Ajo mund të zgjidhet me realizimin e kërkesave të poshtëshënuara:1. Të krijohen në Maqedoni dy entitete: entiteti shqiptar dhe entiteti sllavo-maqedonas. Kufijtë e entitetit shqiptar do të...

Fahri Xharra: Nuk jemi trampolinë e islamit në Europë!

Jeni të mirë se ardhur në Kosovë, sa herë të doni; por mos na e ndërroni drejtimin historik që e kemi ne, si shqiptarë e edhe si Kosovë.Këtu në tokat tona antike të Dardanisë e filloi historia nismën e saj; nga ky ven dolën shumë prijës që e krijuan historinë; nga Dardania u linden Eneu Dardani, Niketë Dardani, Konstantini i Madh ...

Albert Zholi: Kujtimet e akrobates dhe poetes Vitore Sallaku

Vitore që në moshën 11-vjeçare ka qenë pjesëtare e trupës së cirkut, duke dhënë një kontribut maksimal, si brenda edhe jashtë vendit. Pas shkëputjes nga skena, ajo u bë ndër pedagoget e para të studios së Cirkut. Në shenjë mirënjohje të aktivitetit të saj artistik në shërbim të artit, i janë akorduar Medalje...

Resmi Osmani: Si të ishte fundi i botës

Fshati malor, dikur plot jetë e gjallëri, tashmë thuajse ishte braktisur. Tym nga oxhaqet dilte vetëm nga katër shtëpi. Në dy prej tyre banonin katër të moshuar, që kishin vendosur ta sosnin jetën në vatrat ku kishin lindur dhe dy të rinj , nip e mbesë, që kujdeseshin për ta: Lena, shtatëmbëdhjetë vjeçe,që kishte ndërprerë gjimnazin në...

Tahir Bezhani: Dita e Plisit

Në Stankaj të Rugovës,  rrethuar me bukuritë e rralla të atij relievi bjeshkor,  nën freskinë e ajrit të pishave të gjata naimiane,  me prezencën e shumë personaliteteve të jetës kulturore të trojeve tona, u mbajt manifestimi i tetë nga trashëgimia jonë, ”Dita e Plisit”, një eveniment kulturor me përmasa mbarë kombëtare...

Bashkim Saliasi: Takim mbresëlënës me vëllezër shqiptarë që banojnë në Suedi

Fundi i muajit qershor!Një i nxehtë afrikan i paparë ka mbrthyer si rrallë herë vendin tonë.Muaji qershor është muaji i fillimit të sezonit të plazhit, por dhe i pjekjes së frutave, që vendasit dhe turistët e ardhur nga e gjithë bota shijojnë vlerat ushqyese të tyre. Vendi ynë, Shqipëria, perlë në qendër të Evropës është bërë këtë vit si rrallë herë një...

Fritz Radovani: A e dini ket kangen shkodrane...

1946…“Radio Posta” e Shkodres, sot transmeton per ju kangen e bukur:“Oooooo shumë durojmë e s’po pelcasim !…”, dhe vazhdonte muzika…Një ngjarje e vertetë e viteve të para të vendosjes qeverisjes komuniste...

Ramadan Ademaj: Cikël poetik nga libri ‘Mos ma vritni shpresën’

Leshanas kam mbeturSikur foshnja që qetësohetkur te mëmë e tij pi gjiashtu dhe shpirti imnë fshatin e lindjes –gjen të ëmblën qetësi... Andaj zemra imegjithnjë atje rrite Kroi i Etheve ndalete uje pi Aty lidhen zemratlindin dashuriedhe kur bën vapëaty gjenë freski. Leshanas u lindae leshanas kam...

Shefqet Dibrani: Fati i Hajries në romanin Malësorja

Studimi i Zoga Papraniku, është punim me konotacione shkencore, kryesisht në përshkrimin e ngjarjeje me disa nuanca emocionale të aspektit sociopsikologjik. Si duket punimi është në nivelin fillestar, prandaj autorja nuk është zgjeruar në hulumtime të tjera. Për arsye se punimi i saj akademik përkufizohet...

Përparim Hysi: Një poet i "xhindosur" nga sonetet

Po shkoj drejt tetëdhjetëvjetëve dhe kurrë,asnjëherë nuk më ka ndodhur ajo që ndodhë me atë"LIZËN në botën e çudirave". Jam unë LIZA dhe çudia vjen prej një rioshi që po shkon drejt dyzet vjetëve. RIOSHI është POET (do të thosha me plot gojën:i sërës së lartë), është kushëriri im,ILIR  HYSI (se, në fund të fundit...

Xhevahir Cirongu: Pelikani

Një fije tërshëre aty kish’ mbirë,në lavjerrsin me fara të thata lëshuar,padyshim dhe fjala me bukë atje ishte shkruar.Në atë livadh kish’ çelur edhe tërfili,nën hijen e degëve të ullirit,flisnin nën zë të gjitha kujtimet.Më tutje një plak flokëthinjur,te ajo barakë e vjetër këndonte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora