E diele, 09.08.2020, 04:15 AM (GMT+1)

Search by date: 7/5/2020

Blerim Latifi: Strategjia e Pashiqit është e gjallë dhe në veprim

Ivo Banac, historiani i famshëm kroat, profesor në Yale University, paska vdekur dy ditë më parë. Libri i tij “Çështja nacionale në Jugosllavi- origjina, historia, politika” përbën ndoshta studimin më të mirë shkencor për periudhën midis dy luftërave botërore në Jugosllavi. Një pjesë e studimit i kushtohet edhe...

Klajd Kapinova: Lenini e Stalini arkitektë të Tmerrit të Kuq bolshevik

Në shkollat e mesme dhe univesitetet amerikane, mësuesit dhe pedagogët janë shumë liberal e të njëanshëm, sepse janë të influencuar nga ideologjia utopiste e trushpërlarjes komuniste marksiste leniniste dhe socialiste e Moduros, Fidel &Raul Castros, Antifes, BLM etj., të ditëve tona...

Koleksioni fotografik i Erich Liebert: Shqipëria e Veriut, 1902–1908

Eksploruesi austriak Erih Libert (1873-1951) ishte kirurg me profesion. Për herë të parë shkoi në Shqipëri në shtator 1902 ku shëtiti zonën e Pultit dhe malet në jug të lumit Drin. Në gusht 1903 shkoi në Shkodër dhe kaloi me shqiptarin Luigj Jakoviqi në Dushman, përgjatë bregut të majtë të Drinit...

Anton Marku: Ngjyrat e qiellit

‘‘Shkrimtarët janë të fundit që heshtin’’ ishte thënia e cila mu kujtua në çastin kur një mik poet më mori në telefon në javën e fundit të marsit. Kishte dhjetë ditë që ishim futur në karantinë kolektive. Shteti po konfrontohej me armikun e padukshëm, i cili kishte vënë në pikëpyetje ekzistencën tonë...

Shyqyri Fejzo: Shtatëdhjetë vjetori i një “flakadani”

Pikërisht më 10 korrik te vitit 1950, shtatëdhjet vjet më parë, në fshatin Pozharan të komunës së Vitisë në Kosovë familjes së Mehmet Musa dhe Ajshesë u lindi fëmija i parë. Ai që gëzoi zemrat e njerëzve të shtëpisë, ishte një djalë, emrin e të cilit nuk e patën vështirë për t’ja vënë. E quajtën Xhelil...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (VII)

Për të përcaktuar më mirë këto çështje, edhe të kufirit natyror, po nisemi së pari prej intervistës së Kujtim Matelit, të botuar në gazetën elektronike e të gazetës në Shqipëri, në “Fjala”[1], të nxjerrur edhe nga ana ime në portalin e FB, pas botimit të librit të tij, “Albanologjia dhe çështja e kufijve historikë...

Valbona Hadri: Unë, urata jote baba

Kalimthi ndjeva aromën e dikurshmenjë aromë parfumi që më kujtoi shumëçka,ndjesia për ty më shpejtojë të rrahurat e zemrës që të mbante gjallë në mua. Me një valëvitje flokësh të merrja, baba,symbyllurazi shfletoj kujtimet e fundit,doja të të riktheja prapë në zemren time...

Selman Etemi: Opusi historiografik edhe me një libër

Të shkruash apo të flasësh për një libër, siç na është libri i titulluar “Vitet e krenarisë kombëtare”, i autorit Florim Zeqa, nuk është lehtë, por për mua të gjitha shtjellimet apo të paraqiturat në të me janë më se të njohura. Se, me autorin i bashkëjetuam edhe ditët e rinisë por dhe kohën të cilës i referohet...

Edison Ypi: Teksti i keq

Librat, gazetat, revistat, me tekste si proces verbale magazinash, po u ulërasin njerzve; Mos mu afro !Teksti duhet të jetë i lirë, këta ja thyejnë këmbët, ja këpusin duart, ja nxjerrin sytë, ja ndalin zemrën, ja thithin gjakun.Teksti duhet të jetë i ndjerë, këta e bëjnë prej druri...

Përparim Hysi: Lopa dhe gruaja ime

Jam  Murat Idrizi nga fshati Malas. Vetëm emri tregon që ishim një fshat malor. Më shumë rronim  me blegtori sesa me bujqësi. Kur fshatrat fushorë qenë kolektivizuar,e pamë  që ne, të malit,sikur qemë ca më mirë. Jo se hanim me lugëfloriri, por dhe ashtu siç na shihnin sytë me ata të  "fushës",sikur nuk...

Prend Buzhala: Seanca poetike

Poezia e psikologjia sugjerojnë ndërlidhjen me njëra-tjetrën. Nëse poezia shpreh botën e brendshme, shpirtërore; nëse poezia mjetin e saj kryesor të shprehjes krijuese e ka fjalën; atëherë edhe fjala psikologji e ka po këtë përafrim përmbajtjesor: psikë (psiko ψυχή) dmth shpirt dhe "logos (λόγος)" fjalë...

Shefqet Dibrani: Dy bomba në Klagenfurt?!

Adnan Mervoci, i njohur si truproja i Presidentit të Kosovës dr. Ibrahim Rugova, i cili nga vdekja e tij, hiqet sikur të ishte mentor i ideve dhe bëmave politike të dr. Rugovës. Edhe pse struktura të LDK-së dhe bashkëpunëtorë të afërt me dr. Ibrahim Rugovën, i dinë arsyet pse personalisht dr. Ibrahim...

Neki Lulaj: Nga sot

Nga sot korridoret e shkollës ndryshe frymojnëVarfërohen, shurdhërohen nga zërat e ëmbël.O, sa trishtim për këta zëra që mungojnëTek a bien në kllapi nga qetësia si një ëndërr. S’e dije, o klasë, se  nxënësit do të jenë të lire”Parajsa e dijes pushon nga pëshpëritja-jehonë...

Skënder Hoxha: Gjurmë të administrates turke në toponiminë e Dushkajës

Gjatë vjeljes së toponimeve nëpër katunde të krahinës së Dushkajës, sidomos në një pjesë të krahut jugor të saj e në ndonjë vendbanim tjetër, gjeta të gjallojnë toponime të formuara nga etnonimi Çerkez. Emërtime të kësaj rrjedhoje: Arat e Çerkezit, Kodra Çerkezit, Ledinat e Çerkezit...

Jusuf Zenunaj: Mjegulla

Mjegullën në kodërapo në fushëe do dhelpra,ujku a ndonjë arushë ?!Me mjegullën në popullsi dje edhe sot,politika jonë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora