E shtune, 25.09.2021, 06:39 PM (GMT+1)

Search by date: 7/4/2021

Pëllumb Gorica: Divjaka për t’u riparë

Udhëtimet gjithnjë ngjallin kureshtje me misteret e madhështisë së Natyrës. Krejt natyrshëm të mbështjellin brenda vetes me asisoj emocionesh, të cilat secili nga ne i ruan së brendshmi si diçka të shenjtë. Për më tepër magjia e së bukurës së përjetuar, në shikimin e natyrës dhe fragmente të jetës, çdoherë është interesante...

Saimir Lolja: Trimëreshat suliote

Guximi i jashtëzakonshëm i grave shqiptare ka qenë shfaqur vazhdimisht në historinë e vendit, por një nga shembujt më të shquar ishte ai u bë i njohur për një degë të popullit Shqiptar të përfaqësuar prej Suliotëve, kur ato u rrethuan prej Ali Pashës më 1792. Suliotët formonin një bashkim gjysmë të pavarur që përmblidhte...

Bedri Tahiri: Shotë Galica dhe hilet e jetës

Po të kishte horoskop edhe për vendbanime, korriku do t’i përgjigjej Galicës.Këtë e them me plot gojën, ngase kam argumente:Në korrik të vitit 1907, në betejën e Deviçit, në luftë kundër turqve, ra heroikisht Bejtë Galica (babai i Azem Galicës);Në korrik të vitit 1921 Shotë Galica vret naçallnikun në Mitrovicë...

Blerim Latifi: Profecia e Hegelit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Viti 1822. Në Universitetin e Berlinit, Hegeli u flet studentëve për historinë botërore. Mes tjerash ai thotë: Krejt çfarë ka mundur të arrihet në rrafshin e ideve, tanimë është arritur. Në këtë kuptim, historia botërore ka përfunduar. Një student ngrihet dhe e pyet : - z.profesor, e kujt i përket e ardhmja? Hegeli i përgjigjet...

Fahri Xharra: Cilët janë boshnjakët e Malit të Zi?

Një vendim i Kongresit të Berlinit (1878) që e pranonte Malin e Zi si shtet si lufta ballkanike e vitit 1912 , ia dhanë mundësinë që ky shtet i pa qenë kurrë në rris territoret e vete mu në tokat e shqiptarëve .Ajo kohë shenohet dhe mbahet në mend edhe për dhunën , vrasjet mbi popullatën e pa armatosur. Si pasojë e dhunës së pa parë ishte edhe...

Edison Ypi: Majlinda Bufi

Majlinda Bufin, Kryetaren e Roskovecit, zor se e ka bërë mami dhe babi. Për ta ngjizur Majlinda Bufin kanë bashkëpunuar qielli, dielli, toka, uji, zjarri, shenjtëria e Tomorrit  serioziteti i Shpiragut, vërshimi i Semanit, magjia e fushës, flladi i kodrave, kripa e detit, pjelloria e tokës, dehja e vreshtave, gjaku i qershive...

Jahja Drançolli: Kalaja e Mbretëreshës Teuta mbi qytetin Rhizon

Nuk duhet shumë  të imagjinohet se si duhet të ketë qenë një qytet i pasur për të pasur farkëtorën  e vet të monedhave (230 para erës sonë). Kjo do të thotë se ai kishte një tregti të zhvilluar në rrugët ujore dhe tokësore. Aty ku u ndërtuan rezidencat dhe fortifikimet për mbretërit, atje natyra ishte e mrekullueshme...

Gjokë Dabaj: Kur pëllet lopa e Beogradit

Lopa Ivica Daçiq na kërcënoi! Tha se është më mirë, për ne shqiptarët, ta pranojmë “paqësisht” Kosovën si pjesë të Sërbisë, se sa ata, sërbët, lopët sërbe, të “detyrohen” të bëjnë një luftë tjetër dhe ta rimarrin me forcë Kosovën...

Meti Rexhepi: Mosha e kallinjve

vizatimet e ditës ishin të rëndomtapor vijnë çastet e thellimit në portretin e vetvetesvijat dhe ngjyrat marrin trajtën e kallinjve kokrra pjekuredhe këtë herë kashtë kalliri në këmbë mbeturndonjë kokërr e pa shkundur  s`ka si piqet shterë e mekurshtatëdhjetë stinët  hëngrën mbi tryezën e shtruar të blertës...

Fritz Radovani: Kujt i thoni ''portofol''?

Po kur nuk e dini kujt i thonë portofol pse nuk pyetni kryeministrin?!I pari që e vuni “portofolin” në lëvizje me rrota drejtë rrugës së Ulqinit në drejtim të “bankave europjane” ishte Presidenti terrorist Ramiz Alia…Pak ditë mbasi deklaroi “edhe bar do hajmë po, parimet nuk i...

Sevdail Hyseni: Gjasimi

E di se nuk jeni dhi...Po, nga gjithë kjo egërsirë?Sy e faqe veshë e brirë!Këto të fundit s'i ke hakNë dhi shyte ngjan nga pak! Këto t'i thashë si kashelashë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora