E shtune, 08.08.2020, 07:26 AM (GMT+1)

Search by date: 7/4/2020

Frank Shkreli: Unë, ‘’Armiku i Popullit’’!?

Në shtator të vitit 2018 isha në Shqipëri për të marrë pjesë në promovimin e tre vëllimeve të librit tim, “Demokracia Nuk Pret”, por kisha vendosur që të mos largohesha nga Tirana pa vizituar Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit 1944-1991 (AIDSSH). Autoriteti, i themeluar në bazë ...

Sinan Gashi: Dr. Mirash Ivanaj, krijues letrar në dorëshkrime

Ndër ata krijues që, të mbetur në dorëshkrime, mbetën nën hije, gati sit ë paqenë, është edhe shkrimtari shqiptar Mirash Ivanaj. Mbase rrugëtimi i tij jetësor, gjithsesi i kushtëzuar, kishte bërë që ai të mos jetë i stacionua në asnjë vend jetese, po aq edhe obligimet e interesimet e shumanshme që ai...

Ndue Ukaj: Viva Amerika!

Të gjithë ata që e duan vërtet Kosovën dhe jo një aksh lider a parti, duhet t' i blatohen dashurisë për Amerikën, pa dyzime dhe kamuflime.Kështu tregohemi të pjekur dhe kështu e duam atdhuen tonë, sepse, siç thoshte Ibrahim Rugova, "Pavarësia e Amerikës është simbol i ...

Enver Bytyçi: Pse Hashim Thaçi nuk jep dorëheqje?

Dorëheqjet janë mjeti që e bëjnë të shëndetshme demokracinë dhe jetën e qytetarëve. Ministri i Brendshëm i Sllovenisë dha dorëheqje për një skandal jo të lidhur drejtpërdrejt me të dhe për këtë shkak duket se ky vend do shkojë në zgjedhje të reja. Në Kosovë dorëheqja është karakteristikë e përgjithshme për...

Edison Ypi: Fshati i rënkimeve

Fshati i rënkimeve nuk ka krua me ujë të rrjedhshëm, nuk ka sokakë me kalldrëm, nuk ka kala të vjetër.Rruga për në fshatin e rënkimeve në perëndim të Lushnjes është e drejtë si të gjitha rrugët që të çonin në fshatrat e rënkimeve ku Gazi i Degës hynte e dilte si i tërbuar...

Rexhep Shahu: Rrugët i kërrus vetmia

Rrugët i kërrus vetmiaMua mungesa jote. Nga malli për tyMë përgjakën xhamat e thyera të zemërimit. Ka ditë që më duket se jam kufomë që eciNdjehem krejt bosh pa ty zemërSa vij të shoh ty zemra ime jashtë mejeFilloj marr frymë normalisht. Pranvera me lule e zogj që këndojnëËshtë më...

Xhavit Gasa: Kurorë nusërie

Do të lë një plis toke në letrën e bardhë,nga ato plisa që thërmova me dorën time.Letra të bëhet ugar  i mbjellë me një varg,të hedhë rrënjë dhe të bëhet pemë poezie. Do të le një shkëmb në letrën e bardhë,si kreshta shkëmbore në Balgjaj e Dejë...

Sevdail Hyseni: Koka nga këmbët

Një mullinxhi dembel i madh,E zuri gjumi shtrirë në livadh. Me këmbët në ujë te vadë e mullirit,Nga etja digjej si flakë e kallirit! ...

Demir Krasniqi: Masakra e Kotlinës

Më datën  30 Qershor 1999 –Në Kotlinë të Kaçanikut u bë  masakër  e rëndë !Përjetësisht me lot në sy  e lanë një të shkretën  nënë –Serbët ia masakruan djalin , ia shkurtuan  krahë e  këmbë !...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora