E premte, 29.05.2020, 02:58 AM (GMT+1)

Search by date: 7/4/2019

Frank Shkreli: Zgjedhjet - Fatkeqësi për kombin shqiptar!

Ja erdhi dhe shkoi edhe 30-qershori i “votimeve” të Edi Ramës, sepse zgjedhje këto nuk mund të quhen, bazuar në asnjë standard ndërkombëtar.  Gjatë viteve, nepërmjet shkrimeve modeste, jamë përpjekur të shpreh mendimet e mia modeste – për mirë e për keq -- mbi zhvillimet politike të këtyre 3-dekadave ...

Vebi Xhemaili: Reagim ndaj trillimeve të Jusuf Buxhovit

Reagime për libër që nuk e kanë lexuar ende shqiptarët e Maqedonisë, e në veçanti tetovarët, ku autori i lartë përmendur i fut në të njtën vijë me politikën hegjemoniste bullgaro-madhe dhe qëllimet e saj për të çliruar Maqedonisë dhe për të pushtuar tokat shqiptare të Shqipërisë lindore...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë.Misisipi…, deri në Misuri,Për mua, më shumë se lumë...

Prend Buzhala: Alban, emri më i vjetër kombëtar në Evropë

Meqë PAGANIZIMI është ANATEMUAR edhe nga LIBRAT E SHENJTË, atëherë a janë të dënueshëm përdorimi i emrave paganë ilirë, me të cilët masivisht i pagëzojmë fëmijët tanë?!Sigurisht, për kombin shqiptar emrat ilirë nuk janë të huaj, por shenjë e identitetit të lashtësisë së tij autoktone... si Agron, Genc, Teutë, Blend...

Afrim Caka: Dardania, teatër tragjikomik

Djajtë e politikes shqiptare… Thaci, Veseli, Haliti e Hoxha një emigrantë endacakë rrugëve të Zvicrres dhe Gjermanisë!Në vëndin tim, në vendin e çdo shqiptari në Dardani, një i çmendur çmend nji vend. Po dy të çmendur çmendin një komb të tërë! Mund të thuhet se tre cilësi janë sidomos vendimtare...

Anton Marku: Tre musketerët e Kosovës

Dikur udhëheqës të lartë ushtarak, sot drejtues institucionesh kryesore të Kosovës, ata të tre janë duke zhvilluar garë mes tyre se cili do të dalë me tema më të mëdha. Në dukje të parë bëhet fjalë për një rivalitet politik, por në të vërtetë kemi të bëjmë vetëm me një lojë të tyre të radhës. Pengmarrja e shtetit po hyn në një etapë të re...

Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Revista e modës "Vogue" pranon se Roger Federer është një kampion i tenisit, i modës, gjithashtu i jetës së tij familjare.Për "Vogue", Federer u përgjigjet 73 pyetje, në 12 minuta.Ka shumë kujtime, anekdota të kaluara, tenis, sigurisht, por edhe...

Albert Zholi: Libri i Bukurie Binjakut i shkruar me penë loti

Libri i ri i poetes Bukurie Binjaku, “DRITARE ME PIKA LOTI” është një libër i shkruar me gjuhë zemre përmes një realiteti të dhimbshëm por dhe shume emocionues. Larguar nga Elbasani i bukur për në Greqi, për një jetë më të mirë, autorja në këtë libër përmes shumë figurave letrare si hiperbolave, krahasimit, metaforave, sarkazmës...

Tahir Bezhani: Diellnaja ime

Fitili ndizet ngadalë nga brendaQelizat bëjnë luftë me jetënEtja mbetet  etje e ngrirëSi figurë e algëve të detitDëshmi e qenies antropologjikeEuropcion llavash vullkanike...Pas ftohjes mbetesh figurëNgjizur shkëmbinjve të kohësVetëm për studime gjeneratash...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora