E shtune, 25.09.2021, 08:26 PM (GMT+1)

Search by date: 7/3/2021

Xhevahir Cirongu: Rezalla dhe gurët e kujtesës historike

Sa më shumë vite e shekuj që ecin në gjurmët e tyre, pas lënë kujtesën historike, të cilat i gjen të shkruara në ditarin e memorjes të popullit, por edhe në domumentat e shkruara nga kronikanët e kohëve që kanë përjetuar e shkruar këto ngjarje ku përjetësohet historia e një kombi. Ikin dekada e shekuj në ‘’lumin’’ e...

Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën...

Astrit Lulushi: Burim emri

Grekët e lashtë quheshin Yoni.Të gjitha fjalët e lidhura me Y ose J - si Yauna (persisht), Yona dhe Yavana (sanskrisht), Yevan (hebraisht) dhe derivatet e tyre të shumtë në Azinë Jugore dhe Lindjen e Mesme deri në Yuan (kinezisht) - rrjedhin nga shqiptimi arkaik i emrit "Jona"...

Artemisa Kastrioti: Eni Lena - Pro Make Up Artist Classes

“Pro Make Up Artist Classes” është libri më i ri i atores dhe master make-up artistes me emër Eni Lena.Ky libër është botuar nga Shtëpia Botuese “Gent Grafik” në Tiranë, 1 Korrik 2021.Metodologjia e këtij libri, krijuar nga Eni Lena që në vitin 2015, botuar në këtë libër, ka për qëllim të mësuarit e teknikave...

Florim Zeqa: Lum ai që e mbron idealin, njerëzinë dhe burrëninë e vet!

Nga momenti i caktimit të datës së zgjedhjeve lokale për 17 tetor të këtij viti, për të mos thënë çdo ditë, nuk kalon javë që nuk më vjen nga një kërkesë për t’iu bërë shkrime publicitare kandidatëve të caktuar për kryetar degësh nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe jo vetëm!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora