E diele, 09.08.2020, 03:52 AM (GMT+1)

Search by date: 7/3/2020

Kalosh Çeliku: Vjen dimri kah dera

Trokitja e papritur në derë më zgjoi nga gjumi. E di, se: Nuk është Ajo, E përcolla Natën. Mund të jetë Xhadia me dy shami lidhur për brezi. Ose, Hojdodolja. Zgjohem. Përgjumshëm, e hap derën: Është, Shërbyesja e hotelit.- Zotëri, keni nevojë edhe për diçka?...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë...

Edison Ypi: I pari ishte Burhan Kalaja

Diktaturat jo fort të egra karakterizohen nga mbështetje e pakët popullore dhe numër relativisht i madh individësh të cilët diktaturës i bëjnë rezistencë mediokre.Diktaturat e përbindshme dhe të ndyra, si ajo e jona, karakterizohen nga mbështetje e gjerë popullore dhe numër i vogël individësh që...

Klajd Kapinova: Lenini në Seattle i dhunshëm me pushkë abstrakte dhe flakë

SHBA, është shteti i botës së çudirave. Këtu sheh diversitetin politik dhe kulturorë nga më ekstremet dhe më absurde, mbasi respektohet gjithmonë liria e shprehjes.Në vitet ’30 të shek. XX, gjatë kohës së Recensionit, Kolapsit apo Rënies së Madhe Ekonomike, SHBA ideologjikisht gati sa nuk mori...

Fritz Radovani: Dy poezi nga poeti Zeqir Lushaj

Kthe kokën mbrapa,Shih gjurmët Tua- pas,Po përbuze rrugën Tande,Bota…, shkrihet në gas!…!Po t’ia heqim,Gjergjit të Parë,*Gjakun e krenave ,Nga Shpata, Po t’ia heqim ,Gjergjit të Dytë, *Zjarrin antishovenist,Nga Penda...

Doli nga shtypi libri "Vitet e krenarisë kombëtare" i autorit Florim Zeqa

Këto ditë nga shtëpia botuese Lena Graphik doli nga shtypi libri im i radhës "Vitet e krenarisë kombëtare". Libri është përmbledhje e kujtimeve dhe përjetimeve  personale nga aktiviteti politik dhe atdhetar i viteve të '90-ta.Libri është me lidhje të fortë dhe i ka 158 faqe, ka nëntë kapituj me ...

Remzi Limani: Një pikëvështrim mbi poezinë nga Kaltrinë E. Uka

Poetja e re, Kaltrina Uka, na shfaqet befas dhe bie si një qershi mbi tortën e përgatitur me fjalë ëmbëlake, të cilat zënë vend të merituar në sofrën poetike, mbi të cilën, lexuesi ka çka të konsumojë nga fjala saj e shkruar dhe e gatuar mirëfilli. Kaltrina, na servir poezinë e çiltër të veshur me dialektin e gegnishtes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora