E premte, 29.05.2020, 02:35 AM (GMT+1)

Search by date: 7/3/2019

Kristaq Turtulli: Mendime për romanin 'Dy Botë' të shkrimtarit Elvi Sidheri

Ishte me të vërtet një befasi e këndshme dërgesa e librit. Mora kompjuterin me vete ngaqë e kisha në PDF dhe vazhdova ta lexoj e kur shkova në Ottavë, në pritje të ambasadës, për të marrë titullin e akorduar. Në kthim e përfundova me plot dëshirë e mbresa romanin e porsa  botuar në Prishtinë, Kosovë, të mikut tim...

Blerim Rrecaj: Dritë-hije vere

Ulur në një kënd verande të një kafeneje parku dhe kur tap-rrap bije mbi tavolinë diçka. Lehtë e pa zhurmë. Nga lartësia. Janë ca gjethe të verdha bagremi, dy të kapura për një fije degëze e njëra e mbështjellë njashtu si guaskë, të cilat puhiza iu jep një të shtyrë fillestare për të mos i trazuar më. Mbase kështu është...

Fritz Radovani: Delja e humbun!

“Çdo ushtri “çlirimtare” sovjetike do të kthehej në një ushtri pushtuese.” H. Kissinger “Diplomacia”, fq. 343, vazhdon: “Ruzvelti deklaroi: “Britania e Madhe duhet të mbronte Evropën, pa asnjë ndihmë nga Amerika... Unë nuk dua që Shtetet e Bashkuara të kenë barrën e rindërtimit të Francës, Italisë dhe Ballkanit...

Kalosh Çeliku: Frikë të kesh sot edhe pas ikjes

Frikë, Sot të kesh edhe pas vdekjes. IkjesShkaku, se: partizanët e partive politike:I ndërruan rrospitë, mu si Ti gratë besnikeNateditë, gjithë jetën fjetën me Xhadinë. Dhe, të vrasin me “Akademi Përkujtimore”Edhe, atë: Jo, në Ditëlindje. Po, ditëvdekje.Vetëm e vetëm, rrufjanët ta shpëtojnë veten...

Anton Marku: Lulja e luftës

Kishte një javë që kisha filluar punën si gazetar në ekipin e rubrikës së kulturës në ‘‘Der Standard’’. Ditët e para i kalova më shumë në zyrën e ngushtë të redaksisë. Sot në mëngjes, për fat të mirë, kryeredaktori më tha se këtë mbrëmje duhet të dal në teren për të bërë një shkrim lidhur me një ceremoni të ndarjes së çmimeve...

Jusuf Zenunaj: Votat kurrë nuk i vodhi

Me brekushe zi si korbivjen artisti në votime,me xhaketën ngjyrëqielli"kryepari" i Shqipërisë trime.Është gojëtar si ciceroni,fjala -fjalën nuk ia pret...

Albert Habazaj: Perla, që s'ka shoqe!...

Më e bukura në shoqe,Të t’ them flutur është pak,Të t’ them: E qershorit gonxheMos vallë prap’ të hyj në hak? Vishesh vetë e ha ushqim,Vetë lahesh se je e madhe,Të keqen, o shpirti im!O thëllëzë e o sorkadhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora