E shtune, 25.09.2021, 08:36 PM (GMT+1)

Search by date: 7/21/2021

Fahri Xharra: Spiro Konda “pellazgu“, pse ra në harresë?

E po, të fillojmë, e thënjet e te huajve . “Kur them Te huaj, e kam fjalën për shkencëtare, publicist, diplomat, gazetar, dhe autor te profesioneve dhe etnikumeve te ndryshme, që kanë shkruar ose janë deklaruar për origjinën, etnokulturën, virtytet e shqiptareve etj. “Ajo që më motivoi më tepër të merrem me ketë temë...

Liri Pone Bele: Vitet e moshës

Thanasi, një burrë rreth të  65-ve, gëzonte respektin e gjithë banorëve të qytetit në profilin e arsimtarit si mësues matematike në disa shkolla 7-vjeçare e të mesme, deri në moshën e daljes në pension. Punën nuk e ndali, natyrisht jo me ritmin e mëparshëm, duke organizuar kurse tri herë në javë me nxënës të klasave...

Bardhyl Maliqi: Letër falenderimi Raimonda Moisiut

E dashur Monda, edhe ti ashtu si unë e ke përjetuar me dhimbje largimin nga jeta të mikut tonë të përbashkët poetit Petrit Ruka, ndaj ti ke ditur të përzgjedhësh për të përkthyer në anglisht nga krijimtaria e tij e begatë një poezie brilante, jo thjesht njerëzore, për mbresëlënëse,  që ngre një problem të madh social dhe që...

Fatmir Minguli: Në rrugëtimin e magjishëm të poezisë

Poezia e Trandafile Mollës (Baja)  është e lidhur ngushtë me periudhën e shkurtër kohore të krijimtarisë së saj të habitshëm. Të habit ecuria e  kësaj gruaje poete, intelektuale, të habit përkushtimi i saj ndaj artit të porzisë për të cilën ajo nuk kursen asgjë...

Tahir Bezhani: Disa fjalë për një libër që flet shumë

Figura personale e autorit të librit, “Aedët e Shekullit XX”, tanimë është e njohur, jo vetëm për opinion kosovarë, por për të gjitha trojet shqiptare, si personalitet i skenës e teatrit , si letrarë në disa zhanre; atë të poezisë, komedisë, dramës, publicistikës etj...

Përparim Hysi: Lirika që të ngrohin shpirtin

Tradicionalisht tek populli ynë (nuk dihet zanafilla si kohë), ka një rit apo fenomen pak mospërputhës: kollës së  keqe, një kollë që mend të merr shpirtin,  nënat tona i thonë"kollë e mirë". Sado paradoksale, por është një tentativë apo mendësi,  për ta marrë, gjasme "me të mirë" që ta zbutë paksa atë kollëmbytëse...

Albert Zholi: Flet aktori, “Mjeshtri i Madh” Aleksandër Rrapi

Me regjisorin Pirro Mani jam prezantuar kur isha student, më ka befasuar-Piro Mani: Me Aleksandrin duhet të vendosni në skenë “Jul Çezarin”, pasi plotëson figurën e heroit  si me zërin e bukurRoli im i parë “Kështjella dhe Helmi” i Kadaresë, një dramatizim për fëmijë-Babanë e hoqën nga Teatri Popullor dhe mua nuk më dhanë...

Fran Cara: Atdhedashuria fillon nga vendlindja

Ibrahim Kabili, mësuesi i përkushtuar dhe i pasionuar i historisë vjen para lexuesve me një libër mjaft interesant dhe me vlera shumëdimensionale.Libri përmbledh rreth 78 shkrime publicistike të propaganduara ndër vite në media elektronike dhe në organe të ndryshme shtypi...

Neki Lulaj: Baladë çame

Ka rënë një heshtje në rrugën drejt shkolleDo të pushojnë  pak zilet  me tringëllimaXhamat e  dritareve me  pluhur do të ngarkohenIkën nxënësit si zogjtë  që fluturojnë në lëndina. Shumë dorështrëngime shoh në prag ndarjesh.Kujtimet ruajnë fort enigmat e viteve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora