E shtune, 25.09.2021, 08:07 PM (GMT+1)

Search by date: 7/2/2021

Idriz Zeqiraj: Përkujtesë për Teki Dervishin, mjeshtrin e letrave

Ishin vitet `60-a. Banda Tito-Rankoviq, ndërmori fushatën e fundit të "spastrimit të shkollave, nga arsimtarët nacionalistë", anekënd Kosovës, proklamuan, me bujë goditjen e tyre banditeske. Aksioni i dytë ishte arrestimi i qindra intelektualëve e, deri edhe nxënës të Shkollave të mesme, me theks të veçantë...

Fahri Xharra: Me krenari dhe mburrje - Shkodra!

E sigurt ishte që Porta lart, qëllimisht kishte zgjedhur hapësirën e Gjakovës, Malësinë së saj, Shkodrën e deri në det për të treguar qëllimet e saj dhe sajimin e një “tampon zoneje” të tmerrit, ngase përherë aty ishin thyer lindja dhe perëndimi në paraqitjen e fuqisë së tyre”… shkruante Gjon Nikollë Kazazi i Gjakovës ...

Gëzim Llojdia: Pse Ago Agaj e shkroi - “Milloshi, Heroi i Kosovës” ?

Ish-ministër dhe prefekt i Mitrovicës  prezent në:” Luftën e Vlorës” të vitit 1920 me një libër brilant  si një prej pjesëmarrësve të saj për kushtet dhe autorët  e kësaj lufte, Ago Agaj  ka shkruar edhe  një libër që sot bëhet aktual  kur serbët, thotë poeti Visar Zhiti( dhëndër i Agaj  ) na kanë vjedhur jo vetëm...

Nue Oroshi: Nacionalizmi shqiptar është nacionalizëm mbrojtës

Kohëve të fundit në botë e posaçërisht në Evropë, rrahen shpeshherë temat që kanë të bëjnë me nacionalizmin.Nacionalizmi nuk është i njëjtë tek të gjitha kombet dhe shtetët në përgjithësi.Ai ndryshon nga një komb tek kombi tjetër.Gjatë historisë kemi shumë lloje të nacionalizmave.Tek shtetet të cilat kanë sulmuar...

Dedë Preqi: Kthimi i Dragicës në Gjakovë

Çka dreqin lypin Draganat e Dragicat në Gjakovë?Është mjaftë shqetësuese dhe simptomatike kthimi i Dragicës në Gjakovë, kur kjo bashkë me kriminelët serb ikën një ditë nga ky vend, të cilët nuk lënë gjë në fytyrën e tokës pa bërë dhe tani paraqitën si «engjuj» të pafajshëm...

Përparim Hysi: Bodina

Në verën e vitit 1967, PETREF ZOLA,qe ushtar. Reparti në verë qe në punime xhenjere:në hapje dhe zgjerim të tuneleve ekzistuese për të strehuar  jo vetëm topat luftarakë,por deri dhe diagaçë që duheshin për t'i mbartur dhe,siç ishte koha, për t'i fshehur nga armiku që rrinte në përgjim. Instruktori specialist porosiste...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora