E premte, 29.05.2020, 02:11 AM (GMT+1)

Search by date: 7/2/2019

Gani Mehmetaj: A është Shqipëria shtet islamik a laik?

“Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit”, shkruan në paragrafët e para të nyjës 10 të kushtetutës së Shqipërisë.Por në kundërshtim me kushtetutën, Shqipëria zyrtarisht është shtet islamik, i anëtarësuar në Organizatën e shteteve Islamike...

Fritz Radovani: Si zgjedhjet e vitit 1945!

Flamurit Shqipnisë sot i mungon vetem ylli, dhuratë e sllavokomunistëve të Titos…E pabesueshme! Zgjedhjet e zhvillueme mbi 30 vjet mbas ramjes së Murit Berlinit, në një nga shtetet ma të shkallmueme nga diktatura komuniste, në Shqipninë e Kastriotit dhe të Nanë Tereze...

Adil Fetahu: Unë jam këtu dem baba dem

U desh të nisemi  përsëri për rrugë – gjithë rrugët e Kosovës së vogël – (se përtej kufive të sotme, në Shkup e tatëpjetë është e  një tjatër Kosovë, e robëruar).  Gjyrmat e kolonizimit të ri jugosllav po treteshin në tokë...

Kadri Tarelli: Atdheu në vargjet e poetes durrsake

Jam njohur prej disa vitesh me krijimtarinë poetike të poetes durrsake Trandafile Molla (Baja). Nuk është rastësi, pasi si anëtarë të Klubit të shkrimtarëve dhe artistëve të Durrësit, jemi pjesëmarrës në takime letrare dhe veprimtari të ndryshme: kuvende, analiza, përurime librash dhe konkurse...

Astrit Lulushi: Liria e arsyeshme

Të kesh kaluar në komunizēm 45 vjet, të kesh provuar tmerr, shtypje e frikë, dhe ende të diskutosh nëse zgjedhjet e 1945 ishin të drejta apo padrejta, me ose pa opozitë, i ngjan atyre torturave, po në komunizëm, kur personi i kapur i plagosur gjatë përpjekjes për kalimin e kufirit, dërgohej në spital dhe...

Zymer Mehani: Për ty Majlinda Kelmendi

Ku je çika kosovareQë kombit po ia ndrit ballinProre e para në fitoreKuqezi rreth qafe shallin Alpet tona, fresk RugoveTë kalitën si çelikTy askush nuk ta merr anënSikur Shqipe sulesh vrik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora