E shtune, 25.09.2021, 07:07 PM (GMT+1)

Search by date: 7/19/2021

Blerim Latifi: Një shqiptar i harruar i Rilindjes Europiane

Rastësisht më ra në dorë një libër i shkurtër i shkruar nga historiani kroat Andrija Mutnjakoviq. Libri i dedikohet jetës dhe veprës së Andrea Lleshit, skulptor dhe arkitekt shqiptar me prejardhje nga Durrësi.I lindur pak vite para fillimit të kryengritjes së Skënderbeut...

Andi Bushati: Edhe në BE do na fusë Erdogani

Vetëm dy ditë pasi kryeministri Rama bënte humor në Greqi, duke thënë se vendi ynë do të pranohej në Europë, atëherë kur kryesimin e BE ta merrte Turqia, ambasadori turk në Tiranë fliste nga parku i liqenit, për një ndërgjegjësim të autoriteteve shqiptare për rezikshmërinë e gylenisëve...

Fahri Xharra: Rizona e Teutës

Për të kuptuar të huajt, fqinjët,  gllabëruesit dhe të pangopurit,  atëherë duhet që ne së pari ose që ne përfundimisht ta përshëndesim historinë tonë që ka filluar të na shohë me një sy më të mire. E ky shikim i sinqertë nuk përsëritet shpesh. Bile,  së paku ne e kemi kuptuar që kjo vjen rrallë e shumë rrallë. Rrallë...

Kalosh Ҫeliku: Çmimi i shitblerjes arriti shumën 18.5 miljon euro

  Dhjetë ditë më vonë, po në të njëjtin E -mail, në të të cilin m’u paraqitë ditë më parë Edashura Susan, pas përgjigjes sime me një poezi, sot përmes E -mailit më parqiteshte avokati personal i “familjes”, apo i afërmi “i dashur” për Mua(?!) I panjohur, dhe mora këtë ofertë (“Çmim letrar”)...

Bardhyl Maliqi: Timo Mërkuri - Balada shqiptare e Murimit

Është fakt që në mozaikun e baladave tona ka gurë që mungojnë, mbase prej reshjeve të historisë, prej lakmisë së të tjerëve apo xhelozisë së njeri-tjetrit. Mirëpo tani që sapo kam përfunduar leximin e librit,ose  më saktë sprovës studimore “Balada e Murimit dhe marrëdhëniet me baladat e vendeve fqinje”, them me bindje se Timo Mërkuri...

Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier

Shqiptarët e Kosovës që vinin në Shqipëri, regjimi antikombëtar i E.Hoxhës i cilësonte “emigrantë jugosllavë”. Ai i vendoste ata kryesisht në ferma, në kushte internimi, duke i denigruar kohë pas kohe. Mjafton të shohësh letrat që ata kanë nisur për të kuptuar trajtimin e keq dhe zhgënjimin e thellë që ata pësonin në Shqipëri...

Idriz Zeqiraj: Suprimimi i autonomisë

Qysh përgjatë viteve `70-a, fërkimet serbo-kroate, paralajmëronin se pas Titos, Federata jugosllave do të zhbëhet. Të paktën, në një rast, këtë e ka pranuar, madje, edhe pohuar edhe vet Titua. Serbia përgaditej për revansh. Por, krejt e gatshme ishte edhe Kroacia dhe Sllovenia, si dy vende me ekonomi të zhvilluara...

Fatmir Minguli: Shpendi Topollaj - Klithma nga burgu

Libri me gati 500 faqe “Klithma nga burgu” i autorit Shpendi Topollaj, botim i 2MPrinting, i shkruar nga një mjeshtër i shquar i fjalës dhe mjaft i kulturuar, është ndofta homazhi më njerëzor, më i sinqertë dhe më dashamirës që u është kushtuar vuajtjeve, rezistencës, dinjitetit, guximit, mençurisë dhe idealeve të pastra...

Dedë Preqi: Mohimi i gjenocidit

Kush do ta mohonte ekzekutimin e 8 mijë burrave dhe djemëve të rinj bishnjak me 11 korrik të vitit 1995, në Srebrenicë, nga ushtria dhe paramilitarët serb, nën udhëheqjen e kryekriminelit Ratko Mlladiç, e cila ishte masakra më e rëndë e njerëzimit, që nga Lufta e dytë Botërore...

Baki Ymeri: Shpirti fisnik i një poeti të talentuar

Shefqet Dibrani përçmon banalitetin dhe çmon aktin poetik si një proces të epërm shpirtëror dhe estetik. Poeti di t’i japë trajta serioze trishtimit, sepse ai dëshmon që trishtimi i tij nuk është vanitoz, nuk është një trill poetik a pozë, por trishtimi që të kaplon nga dhimbja fizike e shpirtërore nga dhimbjet reale...

Xhevahir Cirongu: Përqafimet…

Ashtu ikën si pa dashurtë gjitha kujtimet midis reve,disa guacka deti kishin mbetursë bashku me kjtimet afër bregut. I ndoqa nga pas të kapja vetëm njidhe nxitimthi ashtu në heshtje,përqafimwet  fshehur më rrinin në gjiajo që më donte vërtetë më puthi në sy...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora